Insight into the flow characteristics downstream of micro vortex generators
Mikro girdap üreteçlerinin iz bölgelerinin karakteristikleri üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 832917
  2. Yazar: MUHİDDİN TUĞRUL AKPOLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA PERÇİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışma, düşük sesaltı bir akış rejiminde Mikro Girdap Üreteçlerinin (MGÜ'ler) iz bölgesi karakteristiklerini araştırmaktadır. İlk olarak, farklı yükseklik-sınır tabaka kalınlığı oranlarına (h/δ) sahip üç rampa tipi MGÜ tarafından üretilen iz bölgeleri deneysel olarak iki boyutlu iki bileşenli parçacık görüntülemeli hızölçer (2D2C PIV) tekniği kullanılarak karakterize edilmiştir. Deneysel sonuçlar, 0.18 ile 0.54 arasında değişen beş farklı h/δ oranı için üç boyutlu sayısal simülasyonlarla tamamlanmıştır. Cihaz yüksekliği, yani h/δ oranı, hız bileşenleri, girdaplılık dağılımları, türbülans özellikleri, ve akış yönündeki hız bozunumu, akışa dik yöndeki hız bozunumu ve bunların pozisyonları olmak üzere çeşitli bozulma karakteristikleri açısından beş farklı cihaz yüksekliği kullanılarak deneysel ve sayısal sonuçlar üzerinden incelenmiştir. Rampa tipi MGÜ'lerin ürettikleri akış yönündeki ve akışa dik yöndeki hız bileşenlerinin özbenzerlikleri araştırılmıştır. İz bölgesi akış özellikleri daha sonra literatürden elde edilen süpersonik rejimde çalışan benzer MGÜ türleri ile karşılaştırılmıştır. Deneysel ve sayısal sonuçlar, düşük süpersonik akış rejiminde genel çalışma prensiplerini ve iz bölgesi bozulma karakteristiklerini ortaya koymaktadır, ki bu da süpersonik koşullarda çalışan benzer h/δ değerlerine sahip MGÜ'lerle benzer özellikler göstermektedir. Girdap gücü ve dolayısıyla karışım ve iz bölgesi bozulma özellikleri, Mach sayısına bakılmaksızın efektif cihaz Reynolds sayısına bağlı olduğu gösterilmiştir. Rampa tipi MGÜ'lerin özbenzerlikleri ve bozulma karakteristikleri kullanılarak bir iz bölgesi modeli önerilmiştir. İz bölgesini modelleme çalışmaları sırasında detaylı bir şekilde incelenen bozulma karakteristkilerini kullanarak MGÜ'ler ile geleneksel (δ-ölçekli) girdap üreteçleri arasındaki sınırı belirlemek için bir yöntem önerilmiştir. İz bölgesi modeli daha sonra literatürde bulunan bazı rampa tipi MGÜ'lerin iz bölgesini modellemek için kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the wake characteristics of Micro Vortex Generators (MVGs) in a subsonic flow regime. First, the wakes generated by three ramp-type MVGs with different height-to-boundary layer thickness ratios (h/δ) are characterized experimentally using a two-dimensional two-component particle image velocimetry technique. The experimental results are complemented with three-dimensional numerical simulations for five different h/δ ratios ranging from 0.18 to 0.54. The effect of the device height, or the h/δ ratio, is investigated in terms of velocity components, vorticity distributions, turbulence properties, and various decay parameters, such as maximum streamwise velocity deficit and maximum upwash velocity, using five different device heights employing the experimental and numerical results. The self-similarity of the ramp-type MVG wake in terms of streamwise and wall-normal velocity components is investigated. The wake flow properties are then compared to similar types of MVGs operating in the supersonic regime available from the literature. The experimental and numerical results reveal general operating principles and wake decay characteristics in the low subsonic flow regime, which display similar characteristics to MVGs of similar h/δ values operating at supersonic conditions. It is shown that the vortex strength, and thus mixing and wake decay characteristics, depend on the effective device Reynolds number regardless of the Mach number. A wake model is suggested by using the self-similarity of the ramp-type MVGs and the wake decay parameters. Using the detailed investigation of the decay parameters for the modeling efforts, a method to designate the limit between MVGs and conventional (δ-scale) vortex generators is suggested based on the wake deficit decay characteristics. The model is then used to reconstruct wakes of ramp-type MVGs in supersonic flow regimes from the literature.