Kaptan-ı Derya Küçük Hüseyin Paşa'nın kiler odası vakfiyesi (transkripsiyon ve değerlendirme)
Grand Admiral Küçük Hüseyin Pasha's pantry chamber foundation (transli̇teration and analysis)
- Tez No: 832936
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TARIK ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Kaptan-ı Derya Küçük Hüseyin Paşa'nın saray hayatı 9-10 yaşında Silahtar İbrahim Paşa tarafından III. Mustafa'ya takdimi ile başlamıştır. Kısa zamanda başarı ve azmiyle kendini gösteren Küçük Hüseyin'in III. Selim ile olan yakınlığı sarayda Mabeyncilik, Tebdilcilik, Başçuhadarlık görevlerinde bulunmasını sağlamıştır. Bu görevlerden hemen sonra da Kaptan-ı Deryalık görevine getirildi. Hüseyin Paşa I. Abdülhamid'in kızı Esma Sultan ile evlenerek hem devlet kademesinde hem de sarayda gücüne güç katmıştır. Küçük Hüseyin Paşa Kaptan-ı Deryalık döneminde Ege Denizinde Korsanlarla mücadele ederek onları bertaraf etmiştir. Pazvantoğlu Meselesiyle ilgilenerek 1797 yılında Pazvantoğlu meseline kısmen son vermiştir. Bir diğer başarısı da Fransızların Mısır'ı işgal etmesi üzerine Akdeniz'de İngilizlerle birlikte hareket ederek Fransızların Mısır işgaline son vermelerini sağlamıştır. Kaptan-ı Derya Küçük Hüseyin Paşa'nın bir diğer başarısı da donanmada yaptığı yeniliklerdir. Böylece vefat ettiğinde 46 yaşında olduğu anlaşılan Hüseyin Paşa'nın 36 yıllık saray hayatı ve 12 yıllık Kaptan-ı Deryalık görevinde birçok başarıya imza attığına tanık oluyoruz.
Özet (Çeviri)
The palace life of Küçük Hüseyin Pasha, the Captain of the Sea, began at the age of 9-10 when he was presented to Sultan III. Mustafa by Silahtar Ibrahim Pasha. Küçük Hüseyin quickly demonstrated his success and determination, which led to his involvement in the palace as a Chamberlain, Deputy, and Chief Steward alongside Sultan III. Selim. Immediately after these duties, he was appointed as the Captain of the Sea. Hüseyin Pasha further strengthened his power both in the government and the palace by marrying Esma Sultan, the daughter of Sultan I. Abdulhamid. During his tenure as the Captain of the Sea, Küçük Hüseyin Pasha combated pirates in the Aegean Sea, successfully eliminating them. He partially resolved the Pazvantoğlu Issue in 1797 by dealing with it. Another achievement of his was cooperating with the British in the Mediterranean to put an end to the French occupation of Egypt. Additionally, Küçük Hüseyin Pasha introduced innovations in the navy. Thus, we witness the numerous successes achieved by Hüseyin Pasha during his 36-year palace life and 12-year tenure as the Captain of the Sea, suggesting that he was 46 years old at the time of his death.