İstanbul ilindeki Aile Hekimliği Uzmanlık öğrencilerinin ergen izlemleri hakkındaki bilgi düzeylerinin, tutumlarının ve uygulamalarının değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge levels, attitudes and practices of family medicine speciality students in İstanbul Province about adolescent follow-ups
- Tez No: 832940
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM POLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Family Medicine, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Ergen izlemleri; birinci basamak koruyucu sağlık hizmetlerinin önemli bir parçasını oluşturur. İzlemler sırasında ergenlere koruyucu sağlık hizmetlerinin uygun zamanda ve yeterli düzeyde verilmesi toplumun genel sağlık düzeyini anlık ve geleceğe dönük olarak olumlu yönde etkilemektedir. Yaptığımız bu çalışmanın amacı; İstanbul ilindeki Aile Hekimliği uzmanlık öğrencilerinin ergen izlemleri hakkındaki bilgi düzeylerini, tutumlarını ve uygulamalarını değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel tipte olan çalışmamız Mayıs 2023-Temmuz 2023 tarihleri arasında gerçekleşmiştir. Çalışmamız İstanbul'da görev yapmakta olan 330 aile hekimliği asistanının katılımıyla gerçekleşmiştir. Çalışmamız için literatür taranarak geliştirilen anket; 33 sorudan oluşmaktadır ve çalışmaya katılmaya gönüllü hekimlere yüz yüze veya çevrimiçi ortamlarda uygulanmıştır. Toplanan veriler, IBM SPSS versiyon 26 programına aktarılmış ve değerlendirilmiştir. Sosyodemografik özelliklere ilişkin verilerin tanımlayıcı istatistikleriyle bilgi düzeyi sorularına verilen yanıtların puanları toplamı, uygulama ifadelerinin puanları toplamı ve tutum ifadelerinin puanları toplamı hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Adolescent follow-ups are constitute an important part of primary preventive health care services. Providing preventive health services to adolescents at the appropriate time and at an adequate level during follow-ups positively affects the general health level of the society both immediately and in the future. The aim of this study was to evaluate the level of knowledge, attitudes and practices of Family Medicine speciality students in Istanbul about adolescent follow-ups. Materials and Method: Our descriptive and cross-sectional study was conducted between May 2023 and July 2023. Our study was conducted with the participation of 330 family medicine residents working in Istanbul. The questionnaire, which was developed by reviewing the literature for our study, consists of 33 questions and was applied to physicians who volunteered to participate in the study in face-to-face or online environments. The collected data were transferred to IBM SPSS version 26 programme and evaluated. Descriptive statistics of the data related to sociodemographic characteristics, the sum of the scores of the answers given to the knowledge level questions, the sum of the scores of the practice statements and the sum of the scores of the attitude statements were calculated.