Cerrahi uygulanan yenidoğanlarda anne kokulu pozisyon materyalinin yenidoğanların ağrı ve konforuna etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of maternally-scented position material on the pain and comfort in infants who undergoing surgery
- Tez No: 832939
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURDAN AKÇAY DİDİŞEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Araştırma tek grupta ön test-son test desenli yarı deneysel bir çalışmadır. Çalışma örneklemine cerrahi operasyon geçiren, 36-42. gestasyonel hafta aralığında olan 21 yenidoğan alınmıştır. Çalışmaya alınan tüm yenidoğanlara 4 farklı pozisyonda (1. pozisyon standart bakım; 2. pozisyon standart bakım ve geleneksel uygulama ile verilen pozisyon materyali; 3. pozisyon kokusuz pozisyon materyali ve 4. pozisyon anne kokulu pozisyon materyali) pozisyonel destek sağlanmıştır. Tüm pozisyon aşamalarında yenidoğanlar 8 saat süreyle video kaydına alınmış, video kayıtları alanında uzman iki öğretim üyesi tarafından değerlendirilmiş, NIPS ve YKDÖ puanlamaları yapılmıştır. Araştırmamıza göre yenidoğanlarda ağrının 1.pozisyon aşamasında en yüksek olduğu, 2. ve 3.pozisyon aşamasında ise azaldığı, 4.pozisyon aşamasında en düşük seviyede olduğu; konfor puan ortalamasının 1.pozisyon aşamasında en yüksek olduğu, 2. ve 3.pozisyon aşamasında ise azaldığı, 4.pozisyon aşamasında en düşük seviyede olduğu belirlenmiştir.Pozisyon aşamaları arasında ağrı puan ortalamaları ve konfor düzeyleri arasında istatistiksel olarak da anlamlı bir fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The research is an experimental study with a pretest-posttest pattern in a single group. The study was conducted with 21 infants who undergoing surgical operation and born 36-42. gestational weeks. All infants enrolled in the study were at 4 different stages (1. stage, standard care; 2. stage, standart care+posıtıon materıal gıven by tradıtıonal applıcatıon; 3. stage, odorless position material; 4. stage, maternally-scented position material) positional support is provided. Newborns at all position stages were videotaped for 8 hours, video recorders are evaluated by two experts, NIPS and Comfort Neo scores were made. Heart rate, respiratory rate and oxygen saturation were monitored for 8 hours with 2-hour decrements. In our study, the heart rate, respiration and oxygen saturation of newborns were evaluated according to the position stages. According to our research, it was determined that the pain in newborns was highest in the 1st position, decreased in the 2nd and 3rd position, and was at its lowest in the 4th position; the average comfort score was highest in the 1st position stage, decreased in the 2nd and 3rd position stages, and was at the lowest level in the 4th position. A statistically significant difference was also found between the pain scores and comfort levels between the position stages.