Hasta dişlerinde bulunan Streptococcus mutans suşlarının genotiplendirilmesi ve diş çürüğü ile ilişkili IL-10 gen snp'sinin belirlenmesi
Genotyping of streptococcus mutans strains found in patient teeth and identification of IL-10 gene SNP associated with dental caries
  1. Tez No: 832953
  2. Yazar: SUHA HAMID OBAID AL-MAMOORI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELDA DÖLARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmanın amacı, Streptococcus mutans'ın neden olduğu çürük ile ilişkili hastalıkların mikroskobik olarak değerlendirilmesi, bakteri suşlarının genotiplenmesi, interlökin-10 genindeki polimorfizmlerin tespiti ve bunun diş çürüğü ile ilişkisinin belirlenmesidir. Bunun için Aralık 2021-Haziran 2022 tarihleri arasında farklı hastanelerden 50 şiddetli diş çürüğü olan ve 50 sağlıklı kişiden örnek alınmıştır. Alınan örneklerden izole edilen Streptococcus mutans için seçici bir ortam olan mitis salivarius agar kullanılmıştır. S. mutans'ın dokuz suşunda dexA gen dizisinin BioEdit tabanlı genotiplemesi yapılmıştır. Suh. Weh. 1-9 arası rastgele seçilerek dokuz izolatın hepsinde dizi varyasyonu belirlenmiştir. BioEdit'e dayalı çoklu hizalama sonucunda, S. mutans içinde 5, Geneious prime yazılımına dayanan çoklu hizalamada ise 9 genotip tespit edilmiştir. Filogenetik ağaçlar, çevirim içi olarak ve daha sonra MEGA 6 programı kullanılarak oluşturulmuştur. Yapılacak moleküler çalışmalarda kullanılacak primerler S. mutans için özel olarak oluşturulmuştur. İmmünogenetik çalışmada, IL-10 geninin promotörünün yanındaki primer çiftinin, amplifikasyon altında hedefi başarıyla amplifiye ettiğini ortaya çıkmıştır. Mikropların doğuştan tanımlanması enfeksiyona karşı ilk savunma hattıdır ve IL-10 bu süreçte önemli bir rol oynar. Antimikrobiyal bağışıklığı aktive etmek, bağışıklık ile ilgili birden fazla bozukluğun IL-10 kodlama varyantlarıyla ilişkilendirilmesi, bağışıklıkta IL-10 sinyallemesinin fizyolojik önemini vurgulamaktadır. Bu araştırmada, güçlü bir antimikrobiyal savunma sağladığı bilinen IL-10 alelinde bir mutasyon kullanılmıştır
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to microscopically evaluate caries-associated diseases caused by Streptococcus mutans, genotyping of bacterial strains, detection of polymorphisms in the interleukin-10 gene and determination of its association with dental caries. For this purpose, samples were taken from 50 people with severe dental caries and 50 healthy people from different hospitals between December 2021 and June 2022. Mitis salivarius agar, a selective medium, was used for Streptococcus mutans isolated from the samples. BioEdit-based genotyping of the dexA gene sequence was performed in nine strains of S. mutans. Suh. Weh. 1-9 were randomly selected and sequence variation was determined in all nine isolates. Multiple alignment based on BioEdit identified 5 genotypes in S. mutans and multiple alignment based on Geneious prime software identified 9 genotypes. Phylogenetic trees were constructed online and then using the MEGA 6 program. The primers to be used in the molecular studies were created specifically for S. mutans. The immunogenetic study revealed that the primer pair next to the promoter of the IL-10 gene successfully amplified the target under amplification. Innate identification of microbes is the first line of defense against infection and IL-10 plays an important role in this process. Activating antimicrobial immunity, multiple immune-related disorders have been associated with IL-10 coding variants, highlighting the physiological importance of IL10 signaling in immunity. In this research, a mutation in the IL-10 allele known to confer a strong antimicrobial defense was used.