Investigation of polymorphism in low dimensional nanomaterials by quantum mechanics and classical mechanical approach
Çinko oksit için termal genleşme özelliklerinin polimorfizmile ilişkisinin kuantum mekanik ve klasik mekanikyaklaşımlarla incelenmesi
  1. Tez No: 832954
  2. Yazar: ELİF DURMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER DEMİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Malzemeler ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Zinc Oksit (ZnO), şeffaf geniş enerji aralıklı bir yarıiletken olan zengin polimorfizmi nedeniyle gelişmiş nanoteknolojik uygulamalarda kullanılmak üzere son derece umut verici bir malzemedir. Bu bağlamda, ZnO polimorfik yapılarının termal özellikleri, termal genleşmeyi kontrol etmek ve üstün cihazlar tasarlamak için çok önemli hale gelir, bu nedenle kapsamlı bir anlayışı zorunlu ve gerekli kılar. ZnO'nun zengin polimorfizmi, yüksek yoğunluklu rocksalt fazından erişilebilir düşük yoğunluklu zeolit benzeri fazlara kadar uzanır; bu durum, gözenekli zeolitlerde olduğu gibi negatif termal genleşme davranışını da mümkün kılar. Bu doğrultuda, bu tezde, hesaplamalı malzeme bilimi tekniklerini kullanarak ZnO malzemesinin polimorfizmini termal genleşme davranışı açısından inceledik. Farklı ZnO polimorf türlerinin termal genleşme davranışını izlemek için hem klasik mekanik hem de kuantum mekanik moleküler dinamik simülasyon hesaplamaları kullanılmıştır. Bu çalışmada ele alınan ZnO polimorf yapıları toplamda 25 adettir ve bunlar, bilinen ZnO fazlarından çeşitli hipotetik polimorf yapılar ile gözenekli zeolit benzeri çerçevelere kadar uzanmaktadır. Bu ele alınan polimorf yapılar arasında, tüm polimorf yapılar pozitif termal genleşme katsayılarına sahiptir; ancak LTL, FAU ve gözenekli WZ-cut yapıları gibi bazı zeolitik yapılar istisnadır. Gözenekli WZ-cut yapıları için en büyük negatif termal genleşme davranışı öngörülmektedir. Zeolitik fazlar için termal genleşme davranışı, malzemenin yoğunluğuna bağlı olarak işaret değiştirmektedir; daha düşük yoğunluk, malzeme içindeki boşluk alanını artırarak negatif termal genleşme davranışını artırır
Özet (Çeviri)
Zinc Oxide (ZnO), a transparent wide bandgap semiconductor, is a very promising material to be used in advanced nanotechnological applications due to its rich polymorphism. In this regard, thermal properties of ZnO polymorphs become very important and a comprehensive understanding of it is essential and required to control the thermal expansion and design superior devices. As the rich polymorphism of ZnO ranges from high-density rocksalt phase to accessible low-density zeolite analogous phases, negative thermal expansion behaviour becomes also a possibility as in the porous zeolites. Motivated by this, in this thesis we have investigated the polymorphism of the ZnO material in terms of thermal expansion behaviour by using computational materials science techniques. Both classical mechanical and quantum mechanical molecular dynamics simulation calculations are used to track the thermal expansion behaviour of various ZnO polymorphs. Considered ZnO polymorphs in this study consist of 25 polymorphs in total, ranging from the known phases of ZnO to various hypothetical polymorphs and porous zeolite analogy frameworks. Among these considered polymorphs. All the polymorphs have positive thermal expansion coefficients except for some zeolitic structures such as LTL, FAU, and porous WZ-cut structures. The largest negative thermal expansion behaviour is predicted for porous WZ-cut structures. For zeolitic phases thermal expansion behaviour changes sign depending on the density of the material as lower density increases the void space inside the material, which enhances negative thermal expansion behaviour