Yüzme branşında aktif olan sporcuların yüzmebranşını tercih etme sebepleri ve geleceğedair beklentileri: Antalya ili örneği
Swimming athletes active in swimming branchthe reasons to prefer the branch and the expectations for thefuture: the case of Antalya province
- Tez No: 832968
- Danışmanlar: PROF. DR. MANOLYA AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırmanın amacı yüzme branşında aktif olan sporcularının yüzmeye başlama sebepleri ve branştan beklentilerinin incelemektir. Veriler toplanırken kullanılan anket“Yüzme Sporunu Seçme Nedenleri‟, ”Yüzme Sporu ile Profesyonel Olarak Uğraşma Nedenleri‟ ve“Yüzme Sporundan Beklentiler‟ olmak üzere 3 bölüm 20 sorudan oluşmaktadır. Veriler Antalya ili Gençlik Hizmetleri İl Müdürlüğü bünyesine antrenman yapan yüzücülerden 2023 yılı bahar döneminde toplanmıştır. Örneklem büyüklüğü ”anket araştırmalarında soru sayısının en az 5 katı, 10 katı ya da 20 katı kadar örneklem elde edilmelidir" şeklinde en çok kabul gören yaklaşıma göre tespit edilmiş yüzme branşı ile uğraşan 133'ü kadın, 180'i erkek olmak üzere toplam 313 sporcuya ulaşılmıştır. Verilerin analizinde betimleyici istatistiklerin normallik testi yapılmış, verilerin normal dağıldığının anlaşılması üzerine, bağımsız iki grup ortalamalarını karşılaştırmak için t-testi, ikiden fazla grupların analizinde ise tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve sürekli değişkenler arasındaki ilişki düzeylerini belirlemek için Pearson Korelasyon Analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the reasons for starting swimming and the expectations of the athletes who are active in the swimming branch. The questionnaire used while collecting the data consists of 3 sections and 20 questions:“Reasons for Choosing Swimming Sport”,“Reasons for Professional Engagement with Swimming Sport”and“Expectations from Swimming Sport”. The data were collected from swimmers who train for the Provincial Directorate of Youth Services in Antalya in the spring term of 2023. The sample size was determined according to the most widely accepted approach as“at least 5 times, 10 times or 20 times the number of questions should be obtained in survey researches”. has been reached. Descriptive statistics were tested for normality in the analysis of the data, and when it was understood that the data were normally distributed, the t-test was used to compare the means of two independent groups, and in the analysis of more than two groups, one-way analysis of variance (ANOVA) and Pearson Correlation Analysis were used to determine the relationship levels between continuous variables. Significance level was accepted as p.05), age factor is not related to the branch and branch.