Kamu çalışanlarının liyakat algısının yönetsel kademeleregöre analizi: Bitlis ili sağlık kurumları örneği
Analysis of the perception of merit of public employees byadministrative levels: The case of Bitlis health institutions
- Tez No: 832975
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KIVANÇ DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Public Administration, Health Care Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırmada kamu sağlık çalışanlarının liyakat algılarının bazı demografik değişkenler yönünden karşılaştırılması yapılmıştır. Araştırma, Bitlis İl Sağlık Müdürlüğü çalışanlarından anket tekniğiyle toplanan veriler üzerinden istatiksel analizler ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya ana kütle içerisinden 157'si erkek ve 132'si kadın olmak üzere 289 katılımcıdan geçerli kabul edilen veriler dahil edilmiştir. Sonuç olarak liyakat algısı ölçeğinin alt boyutlarının cinsiyet değişkeni ile karşılaştırılmasında liyakatte standartlık alt boyutunda erkek katılımcılar lehine anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür. Katılımcıların liyakat algıları ile medeni durum değişkeni yönünden yapılan ikili karşılaştırmada; liyakat algısı ölçeğinin tüm alt boyutları ile medeni durum değişkeni arasında anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür. Çalışma statüsü değişkeni ile liyakat algısı ölçeği alt boyutlarına ilişkin yapılan ikili karşılaştırmada; çalışma statüsü ile işe uygunluk ve liyakatten ayrılmama alt boyutları arasında anlamlı bir farklılık olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Katılımcıların liyakat algılarının yaş değişkeni ile karşılaştırılmasına ilişkin puan ortalamalarına bakıldığında; liyakat algısı ölçeğinin işe uygunluk ve liyakatten ayrılmama alt boyutlarının yaş değişkeni ile anlamlı farklılık oluşturduğu görülmüştür. Liyakat algısı ölçeği alt boyutlarının eğitim durumu değişkeni ile karşılaştırılmasında; katılımcıların liyakatten uzaklaşma algılarının eğitim durumuna göre anlamlı bir farklılık oluşturduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the perception of merit of public health workers was compared in terms of some demographic variables. The research was carried out with statistical analyzes on the data collected by the survey technique from the employees of the Bitlis Provincial Health Directorate. Data accepted as valid from 289 participants, 157 male and 132 female, were included in the study. As a result, when the sub-dimensions of the perception of merit scale were compared with the gender variable, it was observed that there was a significant difference in favor of male participants in the sub-dimension of standardization in merit. In the pairwise comparison made in terms of the participants' perceptions of merit and the marital status variable; It was observed that there was no significant difference between all sub-dimensions of the perception of merit scale and the marital status variable. In the pairwise comparison of the working status variable and the sub-dimensions of the perception of merit scale; It has been concluded that there is a significant difference between the working status and the sub-dimensions of suitability for the job and not leaving the merit. When the average score of the participants' perception of merit is compared with the age variable; It has been observed that the sub-dimensions of suitability for the job and not leaving the merits of the merit perception scale make a significant difference with the age variable. In the comparison of the sub-dimensions of the perception of merit scale with the variable of educational status; it was seen that the perceptions of the participants' alienation from merit made a significant difference according to their education level.