Development and functional characterization of mouse NKTfh cells
- Tez No: 832976
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU SAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
İnvaryant Doğal öldürücü T (iNKT) hücreleri, yarı değişmez bir T hücresi reseptörü (TCR) ifade eden ve CD1d tarafından sunulan lipit antijenlerini tanıyan T hücreleridir. Foliküler yardımcı NKT (NKTFH) hücreleri olarak adlandırılan iNKT hücrelerinin bir alt grubu, foliküler yardımcı T (TFH) hücrelerine benzer. NKTFH hücrelerinin sıklığı immünizasyondan altı gün sonra zirveye ulaşır ve bu hücreler yaklaşık iki hafta sonra kaybolur. NKTFH hücreleri kaybolduktan sonra, NKT10 hücreleri adı verilen başka bir iNKT hücresi alt grubunun sayısında artış aylarca gözlemlenebilir. Ancak NKTFH hücreleri hakkında sınırlı bilgi bulunmaktadır. Üstelik NKTFH hücreleri ve NKT10 hücreleri, NKTFH hücrelerinin incelenmesini zorlaştıran birçok yüzey belirtecini paylaşmaktadır. Bu çalışmada immünizasyondan sonra NKTFH hücreleri ve NKT10 hücrelerinde arttığı bildirilen yüzey belirteçlerini analiz ettik. CD185/CXCR5, CD278/ICOS, CD279/PD-1, FR4 ve Slamf6 ekspresyonu, immünizasyondan altı gün sonra NKTFH hücrelerinde artış gösterdi. Ancak CD150'nin ekspresyonu kontrol hücreleriyle karşılaştırılabilir düzeydeydi; bu da CD150'nin NKTFH hücrelerini NKT10 hücrelerinden ayırt etmede potansiyel bir belirteç olabileceğini düşündürmektedir. Ayrıca immünizasyondan altı gün sonra NKTFH hücrelerinin sitokin üretimini de kontrol ettik. NKTFH hücrelerinin mRNA düzeyinde IL-21'i eksprese ettiği bildirilmiştir. NKTFH hücrelerinin protein seviyesinde de IL-21 ürettiğini gösterdik. Ek olarak, immünizasyondan altı gün sonra, IL-10 salgılayan NKT10 hücrelerinin tespit edilebildiğini fark ettik; bu, NKT10 hücrelerinin önceden bildirilenden daha erken geliştiğini ortaya koymaktadır. Bu şaşırtıcı bulgu, NKTFH hücrelerinin daha ileri analiz edilebilmesi için NKTFH ve NKT10 hücrelerinin daha iyi ayırt edilmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Invariant Natural killer T (iNKT) cells are T cells that express a semi-invariant T cell receptor (TCR) and recognize lipid antigens presented by CD1d. A subset of iNKT cells, named follicular helper NKT (NKTFH) cells, resembles follicular helper T (TFH) cells. The frequency of NKTFH cells peaks six days after immunization and they disappear after approximately two weeks. After NKTFH cells disappear, increased numbers of another iNKT cell subset, named NKT10 cells, can be observed for months. However, there is limited information on NKTFH cells. Moreover, NKTFH cells and NKT10 cells share many surface markers that makes it difficult to study NKTFH cells. In this study, we analyzed surface markers that were reported to be upregulated on NKTFH cells and NKT10 cells after immunization. The expression of CD185/CXCR5, CD278/ICOS, CD279/PD-1, FR4, and Slamf6 were upregulated on NKTFH cells six days after immunization. The expression of CD150, however, was comparable with control cells, suggesting that CD150 might be a potential marker to distinguish NKTFH cells from NKT10 cells. We also checked the cytokine production by NKTFH cells six days after immunization. NKTFH cells were reported to express IL-21 at mRNA level. We show that NKTFH cells produce IL-21 at protein level as well. In addition, we noticed that six days after immunization, IL-10 secreting NKT10 cells could be detected, demonstrating that NKT10 cells develop earlier than previously reported. This surprising finding indicates that NKTFH and NKT10 cells need to be distinguished better to allow further analysis of NKTFH cells.