Eğik şok dalgalarında ekserji analizi
Exergy analysis in oblique shock waves
  1. Tez No: 832982
  2. Yazar: ESRA NUR TOPAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RABİ KARAALİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Akış alanındaki şok dalgalarını analiz ederken, akış yönünden gelişigüzel bir açıyla sapan şok dalgası eğik şok olarak adlandırılır. Bu şoklar, akışın bir bileşen vektör analizini gerektirir; bunu yapmak, akışın eğik şoka dik bir yönde normal bir şok olarak muamele edilmesine izin verir. Eğik şoklar çoğunlukla süpersonik akımın kendi içine doğru döndüğü yerlerde oluşur. Eğik şok dalgasını geçerken Mach sayısı azalmakla birlikte akım ses altı rejime inmez. Ekserji; iş ya da iş yapabilme kabiliyetidir. Enerji, bir proseste daima korunabilirken, ekserji ise daima tersinir proseslerde korunabilmekte, gerçek proseslerde ise, tersinmezlikler nedeniyle tüketilmektedir. Ekserji analizi, büyük ölçüde kullanılabilir enerji analizinin tespitidir. Ekserji, kullanılabilir enerji ve kullanılabilirliği ciddi derecede benzerdir. Ekserji analizi, bir sistemin enerji analizinden farklıdır. Ekserji analizinin sonuçları, genellikle, bir sistemdeki proseslerin daha fazla anlamlı ve duyarlı gösterilmesini sağlamak için göz önüne alınmaktadır. Bu tezde, eğik şok dalgalarının ekserji analizi yapılarak, mevcut sistemlerdeki eğik şok dalgalarının ortaya çıkaracağı enerjinin kontrolünün mümkün olup olmayacağını açığa kavuşturacaktır.
Özet (Çeviri)
When analyzing shock waves in the flow field, the shock wave deviating from the flow direction at an arbitrary angle is called an oblique shock. These shocks require a component vector analysis of the flow; Doing so allows the flow to be treated as a normal shock in a direction perpendicular to the oblique shock. Oblique shocks mostly occur where the supersonic current turns inward. While the Mach number decreases while passing the oblique shock wave, the current does not go down to the subsonic regime. Exergy; job or the ability to do work. While energy can always be conserved in a process, exergy can always be conserved in reversible processes, while in real processes it is consumed due to irreversibility. Exergy analysis is largely the determination of usable energy analysis. Exergy, usable energy and availability are remarkably similar. Exergy analysis is different from energy analysis of a system. The results of exergy analysis are generally considered to provide a more meaningful and sensitive representation of processes in a system. In this thesis, it will be clarified whether it is possible to control the energy of oblique shock waves in existing systems by performing exergy analysis of oblique shock waves.