Oklüzal splint tasarımında farklı dijital programların hassasiyetlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of different digital programs used for occlusal splint design
  1. Tez No: 832984
  2. Yazar: SERRA OKUTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE GÖKÇEN RÖHLİG
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Dijital diş hekimliği ve dijital iş akışı, son yıllarda özellikle yazılım programlarındaki teknolojik gelişmelere bağlı olarak ilerleme kaydetmiştir. Buradan hareketle bu doktora tezinin amacı dijital oklüzal splint tasarım programlarının oklüzal splintlerden beklentileri karşılamadaki etkinliğini değerlendirmektir. Bu prospektif, çift kör klinik çalışmaya 16 sağlıklı birey (14 kadın, 2 erkek, yaşları 28±5) dahil edilmiştir. İki farklı tasarım programı (Splint Module; Exocad, DentalCAD 3.0 Galway, SplintStudio; 3-Shape, Dental System 2021) ile tasarlanan oklüzal splintler, tamamen geleneksel yöntemlerle tasarlanan ve hekim tarafından hasta başında adapte edilen oklüzal splintlerle karşılaştırılmıştır. Çalışma gruplarında splint üretimi için tamamen dijital iş akışı seçildi; ağız içi taramalar elde edildi (Trios 3, 3-Shape) ve splintler, biyouyumlu splint reçine malzemesi kullanılarak 3D Yazıcı (Solflex 350,W2P Engineering GmbH) ile üretildi. Mandibular hareket yolları Zebris JMA Sistemi (Zebris Medical GmbH) ile kaydedildi. Oklüzal splint kalınlığı, anterior ve kanin rampaları, oklüzal temas noktaları, süre, splintlerin genel uyumu ve subjektif değerlendirmelerin VAS skorları değerlendirildi. Bu çalışmada elde edilen veriler IBM SPSS 28 (MAC OS) programı ile analiz edilmiştir. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metodlar (Ortalama, Standart Sapma, Medyan, Frekans, Oran, Minimum, Maksimum) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Digital dentistry and workflow have advanced in recent years due to technological progress, especially in software programs. From this point of view, the aim of this study is to evaluate the efficiency of digital occlusal splint design programs in fulling of splint requirements. 16 healthy individuals (14 women, 2 men age 28±5 years) were participated in this prospective, double blind clinical study. Two different design programs (Splint Module; Exocad, DentalCAD 3.0Galway, SplintStudio; 3-Shape, DentalSystem2021) were compared with conventional full arch stabilization splints fabricated with a traditional vacuum pressing machine and adapted by the physician at chairside . For the fabrication of splints in study groups, fully digital workflow was chosen; intraoral scans were obtained (Trios 3, 3-Shape) and the splints were produced with a 3D Printer (Solflex 350, W2P Engineering GmbH) using biocompatible splint resin material. The mandibular trajectories were recorded with the Zebris JMA System (Zebris Medical GmbH). Occlusal splint thickness, anterior and canine ramps, occlusal contact points, time, overall fitting of the splints as well as VAS scorings of subjective evaluations were evaluated.