Assessment of small-scale wind turbines for domestic use in different situations
Evde kullanıma yönelik küçük ölçekli rüzgar türbinlerinin farklı durumlarda değerlendirilmesi
- Tez No: 832989
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEZİHE YILDIRAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Enerji, Energy
 - Yıl: 2023
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri İşletim ve Teknolojiler Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tez, iklim açısından çeşitliliğe sahip ve kendi kendine yeterli elektrik üretimi sağlamak için ekonomik açıdan uygun olan üç farklı ülkedeki belirli konumlardaki konutlarda kurulan rüzgar enerjisi sistemlerinin potansiyeline odaklanacaktır. Seçilen üç yer Lübnan, Türkiye ve Almanya'dadır. Her lokasyonda, HOMER Pro yazılımı kullanılarak elektrik kesintisi durumunda rüzgar türbinlerinin kullanılmasından enerji depolaması için bataryaların eklenmesine kadar farklı simülasyonlar test edilmiştir. En uygun maliyetli konfigürasyon simülasyon ve optimizasyon ile belirlenir. Sonuçlar, tüm sistemin başarıyla uygulandığını ve Oldenburg, Foça ve Hamat'ta sırasıyla 0,07334 ABD Doları/kWh, -0,01705 ABD Doları/kWh ve 0,2044 ABD Doları/kWh LCOE ile ortalama haneye elektrik sağlama amacını yerine getirdiğini göstermektedir. Rüzgar türbininin yıllık toplam üretimi en fazla 10.657 kWh ile Almanya'da gerçekleşirken, Türkiye 10.223 kWh ile Almanya'nın hemen ardından ikinci, en düşük üretim ise 7.527 kWh ile Lübnan'da gerçekleşti. Sistemin NPC'si en pahalısı 22.381,13 dolarla Lübnan'da olurken, en ucuzu -14.200,34 dolarla Türkiye ve 13.638,7 dolarla Almanya bu arada yer aldı. Ekonomik olarak bazı sistemlerin, bazı ülkelerdeki yüksek enflasyon oranları nedeniyle başarısızlığa uğraması gerekiyordu. Bu durum, sadece iklim potansiyelinin sistemin başarısını ve başarısızlığını etkilemediğini, aynı zamanda diğer parametrelerin de bu tür sistemlerin uygulanmasının mümkün olup olmadığı üzerinde büyük etkiye sahip olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis will focus on the potential of wind energy systems installed at residential premises in particular locations from three different countries that are climatically diverse and economically viable for achieving self-sufficient electricity production. The three selected locations are in Lebanon, Turkey and Germany. At each location different simulations were tested using HOMER Pro software starting from wind turbines to combining them with grid that could aid in case of shortage of electricity generated by the turbine and adding batteries for energy storage. The most cost-efficient configuration is determined by simulation and optimization. The outcomes demonstrate that the whole system has been successfully implemented and it fulfilled its purpose of providing electricity for the average household with an LCOE of $0.07334/kWh, -$0.01705/kWh, and $0.2044/kWh at each of Oldenburg, Foça and Hamat respectively. The wind turbine yearly total production was the maximum in Germany with 10657 kWh, Turkey came second not far from Germany with 10223 kWh while Lebanon had the lowest production with 7527 kWh. Lebanon's NPC of the system was most expensive with $22381.13 while Turkey had the least expensive one with $-14200.34 and Germany in between with $13638.7 for the system. Economically, some systems were meant to witness failure due to the high rates of inflation in some of the countries. This shows that not only climate potential could affect the success and failure of system, but other parameters could also have huge effect on whether it is feasible or not to implement such systems.