İnteraktif medya bağlamında dıgıtal out of home (DOOH) advertısıng incelemesi
Digital out of home (DOOH) advertising review in the context of interactive media
- Tez No: 833001
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL ERİM GÜLAÇTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Reklamcılık, Fine Arts, Advertising
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: İnteraktif Medya Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada etkileşim odaklı olan“İnteraktif Medyanın Dijital Açık Hava Reklamcılığı”üzerinden incelenmesi ile klasik iletişim yöntemlerine karşı elde ettiği üstünlük üzerinde durmak amaçlanmıştır. Yavaş yavaş sönükleşen eski medya ve günümüzün odağı interaktif medya arasındaki ince çizgi ve gelişen medyanın interaktif özelliği üzerinde durulacaktır. Öncelikle medya kavramı ve interaktifliğe doğru ilerleyen eğilimden bahsedilip interaktif medya bağlamında Ooh değerlendirmeleri yapılacaktır. Birinci bölümde; İnteraktif Medya kavramı, tanımlanacak, İnteraktif Medyanın tanımı ortaya koyulacak ve İnteraktif Medya ile ilgili yaklaşımlar ele alınacaktır. Konuyla bağlantısından dolayı ayrıca İnsan-Bilgisayar etkileşimine yer verilecektir. Bu bölümde amaçlanan etraflı bir İnteraktif Medya kavramını ortaya koymaktır. İkinci bölümde;“Açık hava Reklamcılığı”başlığı adı altında ilk olarak kavram analizi yapılacaktır. Daha sonra Açık hava Reklamcılık mecralarına yer verilecektir. Açık hava reklam ortamları da ele alındıktan sonra Açık hava reklamcılığının tarihçesine değinilecektir. Son olarak Açık hava Reklamcılığının reklamcılığın özelliklerinden bahsedilip yapılan araştırmalar ele alınacaktır. Üçüncü bölümde Açık hava da düzenlenen etkileşimli sekiz reklam etraflıca analiz edilerek sonuca bağlanılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to focus on the superiority it has gained over classical communication methods by examining the interaction-oriented 'interactive media' through Digital Out Of Home Advertising. The thin line between the faded old media and the focus of today's interactive media and the interactive feature of the developing media will be emphasized. First of all, the concept of media and the trend towards interactivity will be mentioned and Ooh evaluations will be made in the context of interactive media. In the first part; The concept of Interactive Media will be defined, the definition of Interactive Media will be revealed and approaches related to Interactive Media will be discussed. Due to its connection with the subject, Human-Computer interaction will also be included. The aim of this section is to introduce a comprehensive concept of Interactive Media. In the second part; First of all, a concept analysis will be made under the title of“Outdoor Advertising”. Later, Outdoor Advertising channels will be included. After dealing with outdoor advertising environments, the history of outdoor advertising will be mentioned. Finally, the features of outdoor advertising will be mentioned and the researches will be discussed. In the third part, eight interactive advertisements organized in Outdoor will be analyzed in detail and concluded.