Kurumsal iletişim bağlamında İstanbul'daki vakıf üniversitelerinin sosyal medya kullanımının karşılaştırılması
A comparison of social media usage by foundation universities in Istanbul within the context of corporate communication
  1. Tez No: 954470
  2. Yazar: NUR SARIKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ ÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Üniversiteler, yalnızca akademik bilgi üretimiyle sınırlı kalmayıp, aynı zamanda toplumsal etkileşim sağlayan ve paydaşlarıyla sürekli bağıntı içinde olan yapılar olarak öne çıkmaktadır. Bu nedenle, sosyal medya yönetimi, üniversitelerin hem akademik hem de idari faaliyetlerini etkin bir şekilde duyurmaları ve topluluklarıyla etkileşimde bulunmaları için kritik bir unsurdur. Bu çalışma, İstanbul'da faaliyet gösteren beş vakıf üniversitesinin sosyal medya hesaplarında paylaştıkları içerikleri ve bu içeriklerin etkileşim oranlarını incelemektedir. Çalışma kapsamında üniversitelerin hangi sosyal medya platformlarını ne ölçüde kullandıkları, paylaşım sıklıkları, takipçileriyle kurdukları etkileşim düzeyi ve sosyal medya stratejilerinin kurumsal kimliklerine uygunluğu analiz edilmiştir. Araştırma, beş üniversitenin X, Instagram ve Facebook hesaplarındaki paylaşımları ışığında sosyal medya yönetimini nasıl benimsediğini ve bu platformların akademik kurumlar için etkili bir iletişim aracı olup olmadığını tartışmaya açmaktadır. Elde edilen bulgular, üniversitelerin sosyal medyayı genellikle bilgilendirme ve tanıtım amacıyla kullandığını, ancak etkileşim boyutunun kurumsal iletişim stratejileriyle her zaman tutarlı olmadığını göstermektedir. Üniversitelerin sosyal medya hesaplarında paylaşım sıklığı ve etkileşim düzeyi arasında birebir bir ilişki bulunmadığı tespit edilmiştir. Bazı üniversiteler düşük paylaşım sıklığına rağmen yüksek etkileşim oranları elde ederken, bazıları sık paylaşım yapmalarına rağmen düşük etkileşim oranlarına sahip olmuştur. Bu durum, sosyal medya içeriklerinin niteliğinin, nicelikten daha önemli olduğuna işaret etmektedir. Etkileşim oranlarının yüksek olduğu üniversitelerin daha fazla görsel ve interaktif içerik paylaştığı, anket, video ve öğrenci odaklı etkinlik duyuruları gibi unsurları kullanarak takipçi katılımını artırdığı belirlenmiştir. Ayrıca, üniversitelerin kurumsal kimliklerini ve akademik otoritelerini dijital platformlarda güçlendirmek için sosyal medya yönetimlerini daha profesyonel bir çerçeveye oturtmaları gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Sosyal medyanın yalnızca duyuru ve bilgilendirme amacıyla kullanılmasının etkileşim seviyelerini düşürebileceği, oysa daha dinamik, öğrenci ve paydaş odaklı bir yaklaşımın marka algısı ve bağlılığını artırabileceği vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Universities are not only limited to the production of academic knowledge but also stand out as structures that provide social interaction and are in constant relation with their stakeholders. Therefore, social media management is a critical element for universities to effectively publicize both their academic and administrative activities and interact with their communities. This study examines the content shared on the social media accounts of five foundation universities operating in Istanbul and their interaction rates. In this study, the extent to which the universities use which social media platforms, the frequency of their posts, the level of interaction with their followers and the appropriateness of their social media strategies to their institutional identities were analyzed. The study discusses how five universities have adopted social media management in the light of their posts on X, Instagram, and Facebook accounts and whether these platforms are effective communication tools for academic institutions. The findings show that universities use social media for informational and promotional purposes, but the interaction dimension is not always consistent with institutional communication strategies. It was found that there was no one-to-one relationship between the frequency of sharing and the level of interaction in the social media accounts of universities. While some achieved high interaction rates despite low posting frequency, others had low interaction rates despite frequent posting. This indicates that the quality of social media content is more important than quantity. It was found that universities with high engagement rates shared more visual and interactive content and increased follower engagement by using elements such as surveys, videos, and student-oriented event announcements. In addition, it was concluded that universities should establish a more professional framework for social media management to strengthen their institutional identity and academic authority on digital platforms. It is emphasized that using social media only for announcements and information may reduce engagement levels, whereas a more dynamic, student and stakeholder-oriented approach can increase brand perception and loyalty.