Doğu Karadeniz bölgesinde tesis edilen sakallı kızılağaç (Alnus glutinosa (L.) geartn. subsp. barbata. (C. A. Mey.) yalt) aralık mesafe denemelerinin 13 yıllık sonuçlarının değerlendirilmesi
The Spacing trial of alder (alnur) has been estalished with 1+0 aged alder seedlings in the 4 different esperimental areas by eastern Black-Sea forestry research institue
  1. Tez No: 83302
  2. Yazar: ŞENEL HASANÇEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ YAHYAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Kızılağaç'ta Aralık-Mesafe Denemesi, 1+0 yaşındaki Kızılağaç fıdanlarıyla, 4 ayrı deneme sahasında (Artvin-Hopa, Maçka- Yeniköy, Giresun-Erimez ve Samsun- Terme) Doğu Karadeniz Ormancılık Araştırma Müdürlüğü tarafından 1985 yılında tesis edilmiştir. Fidanların dikiminde iki ayrı dikim şekli (Kare ve Üçgen) ve 6 adet aralık- mesafe kullanılmıştır. Kare dikiminde 5mx5m, 4mx4m, 3mx3m, 2mx2m, lmxlm aralık- mesafeler kullanılmış olup, üçgen dikimde ise 3,2mx2,8m aralık-mesafe kullanılmıştır. 1997 yılı Sonbaharında deneme alanlarında boy ve duo çap ölçümleri yapılmıştır. Tüm deneme sahalarındaki her aralık-mesafe 3 derinlik kademesinden (0-30, 30-60, 60-90) olmak üzere toplam 216 adet toprak örneği alınmıştır. Alınan toprak örnekleri üzerinde toprak reaksiyonu (pH), toprak tuzluluğu (EC), tarla ve solma noktası, toprak tekstürü, organik madde, karbon (C), azot (N), biyolojik aktivite (C/N), fosfor (P), kireç (CaCOa) analizleri yapılmıştır. Ağaçların boy ve çap ölçümlerinin değerlendirilmesinde varyans analizi ve toprak analiz sonuçlarının değerlendirilmesinde regresyon analizi kullanılmıştır. Yapılan varyans analizi sonucunda ağaçların boy ve çap gelişimi üzerine dikim sıklıklarının ve toprak özelliklerinin etkili olduğu saptanmıştır. En iyi boy gelişimi Samsun Terme deneme alanında, en iyi çap gelişiminin Samsun Terme ile Artvin Hopa deneme alanlarında olduğu saptanmıştır. En iyi boy gelişimi 3.2x2.8 m aralık mesafede, en iyi çap gelişimi 5x5 m, 3.2x2.8 m aralık mesafelerde olduğu saptanmıştır. Key Words : Yaşlı, Aralık, Toprak VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Spacing Trial of Alder (AInus) has been Estaiished with 1+0 Aged Alder Seedlings in the 4 Different Esperimental Areas by Eastern Black-Sea Forestry Research Institue The spacing trial of Alder (Alnus) has been established with 1+0 aged Alder seedlings in the 4 different experimental areas (Artvin-Hopa, Maçka- Yeni köy, Giresıın- Erimez and Samsun-Terme) by Eastern Blac-Sea Forestry Research Institue. Two different planting types (square and triangle) and 6 different spacings have been used in Alder planting. In the square planting 5x5 m, 4x4 m, 3x3 m, 2x2 m and 1x1 spacings, in the triangle planting only 3.2x2.8 m spacing, have been used. Heights and diameter of 1.30 have been measured in the experimental areas in 1()07 autumn In total 226 soil samples have been taken from 3 depth stairs (0-30 cm. 30-60 cm and 60-90 cm) in every spacing in the whole experimental area. Soils have been analysed to determine pH of soil, salinity of soil (Ec), wilting point, land capacity, water capacity and soil texture. In the evulation of height and diameter degrees, variation analysis; in the evulation of soil analysis results, regresion analysis has been used. According to variance analysis results, it has been seemed that fully stocked planting and soil types have been affected on the height is in Samsun-Terme experimental area, the best growth of diameter is in Samsun-Terme and Artvin Hopa experimantal areas. In addition, it has been seemed that the best growth of height is in 3.2x2.8 m spacing, the best growth of diameter is in 5x5 m and 3.2x2.8 m spacings. Key Words : Alder, Spacing, Soil *ITtoıwa Milli