Yeniden işlevlendirilmiş performans mekanlarının akustik açıdan incelenmesi: Kadıköy örneği
Acoustic evaluation for adaptive reuse of performance spaces: The case of Kadikoy
  1. Tez No: 833026
  2. Yazar: AHSEN YAREN EREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİNE DİNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mekan Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Konser, sinema, konferans, tiyatro, opera gibi işlevler için kullanılan performans mekanları görsel konfor ile birlikte akustik kaliteye de ihtiyaç duymaktadır. İşlevlerin değişmesi, mekan tipi, kullanıcı çeşitliliği, ses sistemleri, görsel konfor şartları gibi gereksinimler ve zamanla oluşan ihtiyaçlar, kapalı performans mekanlarının akustik kalitesinde etkilidir. İstanbul kentinde birçok performans mekanı yeniden işlevlendirilerek günümüzde kullanılmaktadır. Zaman içerisinde de mekanların kullanımları gelişmekte ve bir mekanın birden fazla fonksiyona sahip olması gerekebilmektedir. Bu çalışma için, sosyo-ekonomik ve kültürel anlamda gelişmiş ve aynı zamanda performans mekanlarının yoğunlukta olduğu Kadıköy ilçesi seçilmiştir. Kadıköy ilçesi özelinde; benzer performans işlevi, salon tipi ve boyutlarına sahip küçük ölçekli performans mekanları olarak Moda Sahnesi, Oyun Atölyesi ve Baba Sahne çalışmaya dahil edilmiştir. Seçilen bu çok işlevli kapalı performans mekanları, yerinde yapılan mimari ölçümler ve bilgisayar ortamında hazırlanan simülasyonlar üzerinden yapılan hesaplar ile nesnel; salonlarda yapılan anket çalışmaları ile öznel olarak değerlendirilerek elde edilen veriler incelenerek istatistiksel analiz çalışmaları ortaya koyulmuştur. Çalışmanın sonucunda; Moda Sahnesi, Baba Sahne ve Oyun Atölyesi salonlarının akustik kalite gereksinimleri açısından çok işlevli performanslara uygun uygun olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Performance venues used for functions such as concerts, cinemas, conferences, theaters and operas need acoustic quality as well as visual comfort. Requirements such as changes in functions, type of space, user diversity, sound systems, visual comfort conditions and the needs that arise over time are effective in the acoustic quality of indoor performance spaces. In the city of Istanbul, many performance venues are adaptive reuse today. Over time, the use of spaces develops and a space may need to have more than one function. For this study, the district of Kadikoy, which is socio-economically and culturally developed and has a high concentration of reused performance venues, was chosen. In the case of Kadıköy district; Moda Sahnesi, Oyun Atölyesi and Baba Sahne were included in the study as small-scale performance venues with similar performance functions, hall types and dimensions. These selected multifunctional indoor performance venues were determined by calculations based on on-site architectural measurements and computer simulations by objective evaluation; obtained based on survey studies survey studies conducted in the halls by subjective evaluation. As a result of these, statistical analysis studies were carried out by examining the data obtained. As a result of the study; it seems that the Moda Stage, Baba Stage and Oyun Atölyesi halls are suitable for multifunctional performances in terms of acoustic quality requirements.