Total abdominal histerektomi yapılan hastalarda intraoperatif ketamin infüzyonu ve deksketoprofen uygulamalarının akut postoperatif ağrı ve kronikleşen ağrı üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of intraoperative ketamine infusion and deksketoprofen applications on acute postoperative pain and chronic pain in patients undergoing total abdominal hysterectomy
- Tez No: 833025
- Danışmanlar: PROF. DR. RUHİYE REİSLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu çalışma ile total abdominal histerektomi cerrahisi geçiren hastalarda intraoperatif kullanılan ketamin ve dekstketoprofen ile; oluşacak akut ağrıyı azaltmayı, intraoperatif opioid kullanımını azaltarak hiperaljezi ve nöropatik ağrı gelişme insidansını azaltmayı, iki ajanın akut ve kronikleşen ağrı üzerine etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Yöntem: Etik Kurul onayı alındıktan sonra ASA 1-2 grubunda yer alan, VKİ0,05) Postoperatif VAS skorları gruplar arasında karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark vardı. (p0,05) Toplam remifentanil, sevofluran, ketamin miktarı grup 1-2-3 arasında karşılaştırıldığında elde edilen sonuçlar istatiksel olarak anlamlı bulundu. (p>0,05) Postoperatif 1. ayda nöropatik ağrı açısından gruplar karşılaştırıldığında DN4 skoru ketamin grubunda (grup 1) anlamlı en düşük bulundu. Grup 1 (ketamin) ve grup 3 (deksketoprofen) 1.aydaki DN4 skorları karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, intraoperatively used ketamine and dexketoprofen in patients undergoing total abdominal hysterectomy; We aimed to reduce the acute pain that will occur, to reduce the incidence of hyperalgesia and neuropathic pain by reducing intraoperative opioid use, and to compare the effects of the two agents on acute and chronic pain. Material - Method: After the approval of the Ethics Committee, a total of 96 patients in the ASA 1-2 group, with a BMI 0.05) When the postoperative VAS scores were compared between the groups, there was a statistically significant difference. (p0.05) When the total amount of remifentanil, sevoflurane and ketamine was compared between groups 1-2-3, the results were found to be statistically significant (p>0.05) When the groups were compared in terms of neuropathic pain in the postoperative 1st month, the DN4 score was found to be the lowest in the ketamine group (group 1). Group 1 (ketamine) and group 3 (dexketoprofen) DN4 scores at 1 month were found to be statistically significant.