Diferansiyel denklemler için başlangıç ve sınır değer problemlerinin ddy ile çözümü
Solution of initial and boundary value problems for differantial equations with dtm
- Tez No: 833036
- Danışmanlar: DR. MERVE YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada tek boyutlu ve iki boyutlu diferansiyel dönüşüm yöntemi (DDY) kullanılarak, başlangıç değer ve sınır değer problemlerinin çözümleri araştırılmıştır. İlk bölümde ön bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde bir boyutlu DDY ile ilgili tanım ve özellikler verilerek üçüncü bölümde de örneklerine yer verilmiştir. Dördüncü bölümde iki boyutlu diferansiyel dönüşüm özellikleri ispatları ile verilmiştir. Son bölümde ise iki boyutlu diferansiyel dönüşüm yönteminin uygulamaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the solution of the initial value and boundary value problems were investigated by using the one-dimensional and two-dimensional differential transformation method (DTM). In the first part, definitions and proposties related to one-dimensional DTM are given and corresponding examples are given in the third part. In the fourth section, the properties of the two-dimensional differential transformation are given with their proofs and their application. In the last section, applications of the two-dimensional differential transformation method are made.