Assessing the climate vulnerabilities of Syrian immigrants living in Istanbul from a climate justice perspective
İstanbul'da yaşayan Suri̇yeli̇ göçmenleri̇n i̇kli̇m kırılganlıklarının i̇kli̇m adaleti perspektifinden değerlendi̇ri̇lmesi̇
- Tez No: 833046
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN BALABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Şehir Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Küresel iklim değişikliğinin temel hakların ve emisyon haklarının eşit dağılımına yönelik kısıtlamalar ortaya çıkarması sonucunda toplumsal ve politik bir konu olarak değerlendirilmesi iklim adaleti kavramının ortaya atılmasına sebep olmuştur. İklim değişikliğinin kronik olarak derinleştirdiği eşitsizlikler belirli gruplar için daha görünür hale gelmektedir. Çevresel riskler düşük gelirli topluluklar, engelliler, kadınlar ve göçmenler gibi marjinal grupları krize çok az katkı koymalarına rağmen çok daha fazla etkilemektedir. İklim değişikliğinin topluluk ölçeğinde yarattığı kırılganlıklar, kesişimsellik nedeniyle göçmen grupları görece daha savunmasız hale getirmektedir. Çalışmanın en temel amacı, Türkiye'de en fazla göçmen nüfusunu barındıran İstanbul'daki Suriyeli göçmenlerin iklim değişikliğine uyum kapasitesini ve etkilenebilirliklerini ölçen bir analiz sunmaktır. Çalışmada öncelikli olarak makro ölçekli haritalar ile iklimsel etki maruziyeti fazla olan mahalleler belirlenmiştir. Bu doğrultuda, seçilen bölgelerde yapılan görüşmeler yoluyla göçmenlerin hassasiyetlerine ilişkin sistematik veriler toplanmıştır. Saha çalışması, Suriyelilerin yetersiz gelir, sınırlı ve dolaylı afet deneyimi, sosyal statü, risk bilgisi ve farkındalık eksikliği, kurumsal ulaşılmazlık ve dil engelleri nedeniyle iklim risklerine karşı savunmasız olduklarını ortaya koymuştur. Bu güçsüzleştirici faktörler, iklimsel tehlikeler konusunda çoğunlukla İstanbul'un kritik bölgelerinde ve plansız yerleşim yerlerinde yaşamalarına ve başa çıkma becerileri ve araçlarının kısıtlı olmasına neden olmaktadır. Suriyelilerin İstanbul'daki kademeli varoluşlarının gelecekteki iklim riskleriyle nasıl örtüşebileceğine dair tutarlı niteliksel çözümlemelerin, Türkiye'de iklim değişikliğinin ele alınmasında sosyal adalet konusunu gündeme getirmesi ve dezavantajlı göçmen gruplar için gerekli uyum politikalarının üretilmesini teşvik etmesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
As global climate change reveals restrictions on the equal distribution of fundamental rights and emission rights, its consideration as a social and political issue has led to the emergence of the climate justice concept. The inequalities chronically deepened by climate change are becoming more visible for specific groups. Environmental risks affect marginalized groups such as low-income communities, people with disabilities, women, and migrants, although they contribute least to the crisis. Migrant groups are more susceptible to community-scale climate change risks due to intersectionality. The study's main objective is to provide an analysis that measures the adaptive capacity and vulnerability of Syrian migrants in Istanbul, which hosts the largest migrant population in Turkey. The study primarily identified neighborhoods with excessive exposure to climate impacts with macro-scale maps. Accordingly, systematic data on migrants' vulnerabilities were collected through interviews in selected districts. The field study found that Syrians are vulnerable to climate risks due to insufficient income, limited and indirect disaster experience, lack of social status, risk knowledge and awareness, corporate inaccessibility, and language obstacles. These disempowering factors cause them to live mostly in critical areas and unplanned settlements of Istanbul due to climatic hazards and have constrained coping skills and tools. Consistent qualitative analysis on how the gradual presence of Syrians in Istanbul can overlap with future climate risks is expected to raise the issue of social justice in addressing climate change in Turkey and stimulate necessary adaptation policies for disadvantaged groups.