Farklı melez patates (Solanum tuberosum L.) klonlarından ileri ıslah hatlarının belirlenmesi
Determınıng advanced breedıng lınes from potato (Solanum tuberosum L.) clones ın dıfferent hybrıd
  1. Tez No: 833047
  2. Yazar: GAMZE ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN BEDRETTİN KARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırma 2021 yılı vejetasyon döneminde Tokat-Artova arazi şartlarında yürütülmüştür. Araştırmada 13 farklı (A2/11 x T6/28; A3/110 x A2/11; A3/110 x A3/223; A7/12x A10/1; A8/34 x A13/1; T4/4 x T6/28; A2/11xMelody; A7/12x Van gogh; Başçiftlik Beyazı x A13/1; Başçiftlik Beyazı x Megusta; Başçiftlik Beyazı x Van gogh; Aleddiyan Sarısı x A2/11; Aleddiyan Sarısı x T6/28 melez ailesine ait patates klonları incelenmiştir. Çalışmanın materyalini 2014 yılında başlanılan TÜBİTAK-TOVAG 113O928 numaralı proje kapsamında geliştirilen klonlar oluşturmuştur. Bu klonlara ait önceki melezleme çalışmalarından elde edilen, çeşitli incelemeler ile seleksiyonla seçilen 13 farklı melez kombinasyonuna ait 113 adet patates klonu kullanılmıştır. Hasat sonrası yumru kabuk rengi, yumru iç rengi, yumru şekli, yumru sayısı, yumru verimi, ortalama yumru ağırlığı, toplam yumru verimi, yumruların kuru madde oranları gibi özellikler incelenerek seçime tabi tutulmuştur. Araştırmada neticesinde kombinasyonlara ait hatlarda verim ve kalite özellikleri incelenerek, sonraki generasyonlarda devam edilecek hatlar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in the vegetation period of 2021 under the conditions of Tokat-Artova field. Potato clones belonging to 13 different(A2/11 x T6/28; A3/110 x A2/11; A3/110 x A3/223; A7/12 x A10/1; A8/34 x A13/1; T4/4 x T6/28; A2/11 x Melody; A7/12 x Van Gogh; Başçiftlik Beyazı x A13/1; Başçiftlik Beyazı x Megusta; Başçiftlik Beyazı x Van Gogh; Aleddiyan Sarısı x A2/11; Aleddiyan Sarısı x T6/28) hybrid families were analysed in the study. The material of the study consisted of clones developed within the scope of TUBITAK-TOVAG 113O928 project started in 2014. A total of 113 potato clones belonging to 13 different hybrid combinations obtained from previous hybridisation studies of these clones and selected by selection with various examinations were used. After harvesting, characteristics such as tuber skin colour, tuber inner colour, tuber shape, tuber number, tuber yield, average tuber weight, total tuber yield, dry matter content of tubers were examined and selected. As a result of the research, yield and quality characteristics of the lines belonging to the combinations were analysed and the lines to be continued in the next generations were determined.