The effect of gold nanoparticles synthesized by green synthesis method in an In Vitro Alzheimer's disease model
Yeşil sentez yöntemi ile sentezlenen altın nanoparçacıklarının In Vitro alzheimer hastalığı modeli üzerindeki etkisi
- Tez No: 833078
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. CANAN BAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyo ve Nano Teknoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Alzheimer hastalığı (AH), bilişsel, duygusal ve davranışsal değişikliklere yol açan, uzamsal yetenekleri etkileyen bir hastalıktır. Kan ve santral sinir sistemi (SNS) dışı sıvının değiştirilmiş ortamı arasındaki ilk bariyer olan BBB bariyeri, son derece özelleşmiş bir fizyolojik engeldir. Bu, moleküllerin kanın beyne geçişini güçlü bir şekilde kontrol ederek sinir sisteminin korunmasını sağlar. BBB'nin doğası hakkında anlayış, beyine ilaç iletimi için ilk engel olduğundan Alzheimer hastalığının başarılı bir mekanizma ve tedavi yolu geliştirilmesine yol açar. SNS, vücuttaki en karmaşık mikroçevrelerden biridir ve BBB'nin özelliklerinden dolayı yeni ilaçların geliştirilmesini sınırlar. Birçok hastalığın tedavisinde terapötik bileşiğin hedef bölgeye iletilmesi zor bir sorundur. Altın nanoparçacıkları (AuNPs), optik algılama ve görüntüleme alanında heyecan verici özelliklere sahip olmaları, biyo uyumluluk, kolay biyosentez yöntemleri, kan-beyin bariyerini geçme yeteneği ve minimum toksisite nedeniyle birçok nanoparçacık arasında dikkat çekmektedir. Bitki kaynaklı AuNPs, anti-inflamatuar ve antioksidan özellikleri nedeniyle Alzheimer hastalığının tedavisinde belirli terapötikler veya ilaçların iletiminde kullanılmak üzere büyük bir fırsat sunar. Bu çalışma, yeşil sentez yöntemi ile üretilen altın nanoparçacıklarının etkilerine ve in vitro amiloid-beta toksisite modeli üzerindeki etkilerine odaklanacaktır.
Özet (Çeviri)
Alzheimer's disease (AD), which leads to performance changes in intuitive, mood and behavior, as spatial abilities are affected. The BBB barrier, the initial line of defense in the central nervous system (CNS) against the changed conditions of blood and extracellular fluid, is a highly specialized physiological barrier. By tightly regulating the flow of blood molecules into the brain, it safeguards the neurological system. Understanding the nature of the BBB leads to the development of a successful mechanism and treatment way for AD, as it is the first challenge for drug delivery into the brain. CNS is a highly intricate microenvironment within the human body and limits the development of new drugs due to the properties of the BBB. In the treatment of many diseases, the delivery of the therapeutic compound to the target site is a difficult problem. Gold nanoparticles (AuNPs) have achieved remarkable interest among many nanoparticles due to their exciting properties in optical detection and imaging, biocompatibility, facile biosynthesis methods, promising ability to penetrate BBB and minimal toxicity. Plant-generated AuNPs represent a great opportunity to be used as a vehicle in the delivery of specific therapeutics or drugs because of their antioxidant and anti-inflammatory qualities, the therapy of Alzheimer's. The primary objective of this study will be to examine the impact of gold nanoparticles produced by the green synthesis method and their effects on the in vitro amyloid-beta toxicity model.