Zencefilin kolon kanseri hücrelerinde total oksidan ve total antioksidan seviyeleri (TOS/TAS) üzerindeki etkileri
Effects of ginger on total oxidant and antioxydant levels (TOS/TAS) in colon cancer cells
- Tez No: 833080
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Kolon kanseri, kalın barsak hücrelerinin kontrolsüz çoğalmasıyla ortaya çıkan bir kanser türüdür. Fenolik bileşikler kanser hücreleri üzerinde hücre canlılığı, oksidatif stres, gen ekspresyonu gibi farklı etkilere sahiptirler. Bu tez çalışmasının amacı zencefilin kolon kanser hücrelerinde hücre canlılığı ve oksidatif stres parametrelerinde etkilerini araştırmaktır. İn vitro hücre kültürü çalışması olarak tasarlanan bu çalışmada, kolorektal kanser hücre hattı Caco-2 kullanılmıştır. Sitotoksisiteyi belirlemek için 3-(4,5-dimetiltiyazol-2-il)-2,5-difeniltetrazolyum bromür (MTT) hücre canlılık testi yapılarak zencefilin ortalama inhibitör konsantrasyonu (IC50) 39,386 ppm olarak hesaplanmıştır. Çalışmanın ikinci kısmında zencefilin kolon kanseri hücreleri üzerindeki oksidatif stres etkilerinin incelenmesi amacıyla kolon kanser hücreleri IC50 değerinin 1/10 (3,94 ppm) ve 1/100 (0,39 ppm) konsantrasyonlarına 24 saat süreyle maruz bırakılmıştır. Hücrelerde total antioksidan seviyesi (TAS), total oksidan seviyesi (TOS) ve birbirlerine oranları olan oksidatif stres indeksi (OSI) hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Colon cancer is a type of cancer that arises from the uncontrolled growth of colorectal cells. Phenolic compounds have different effects on cancer cells such as cell viability, oxidative stress and gene expression. The aim of this thesis study was to investigate the effects of ginger on cell viability and oxidative stress parameters in colon cancer cells. In this study designed as an in vitro cell culture study, colorectal cancer cell line Caco-2 was used. To determine the cytotoxicity, 3-(4,5-dimethylthiazol-2 il)-2,5-diphenyltetrazolium bromide (MTT) cell viability test was performed and the half-maximal inhibitory concentration (IC50) of ginger was calculated as 39,386 ppm. In the second part of the study, colon cancer cells were exposed to 1/10 (3.94 ppm) and 1/100 (0.39 ppm) concentrations of IC50 value for 24 hours in order to investigate the oxidative stress effects of ginger on colon cancer cells. Total antioxidant level (TAS), total oxidant level (TOS) and oxidative stress index (OSI), which are ratios of each other, were calculated.