Büyük Melen deresinde yaşayan balık türlerinin morfolojik ve diagnostik özellikleri
Morphological and diagnostic characteristics of fish species living in Melen stream
  1. Tez No: 833102
  2. Yazar: OSMAN ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DAVUT TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Su Ürünleri, Zooloji, Biology, Aquatic Products, Zoology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Büyük Melen Deresi'nin Balık Fanusaının belirlemek amacıyla Temuz 2016 ve Kasım 2016 iki arazi Çalışması yapılmıştır. Balıklar elektoşok cihazı ile toplanmıştır. Laboratuvara taşınan balıkların metrik ve meristic karakterleri belirlenmiştir. Bu çalışma sonucunda, 5 ordo (Petromyzoniformes, Perciformes, Salmoniforme, Cypriniformes, Balitoryformes) ve 5 familyaya (Gobiidae, Salmonidae, Cyprinidae, Nemacheilida, Cobitidae) ait, 18 cins, 19 tür tespit edilmiştir. Bu türlerden Lampetra sp, Salmo rizeensis, S. coruhensis, Capoeta sieboldii, Oxyneoacheilus sp Büyük Melen Deresi'nde ilk defa tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Two field studies were conducted in July 2016 and November 2016 in order to determine the Fish Bowl of Büyük Melen Stream. Fish were collected by electroshock device. The metric and meristic characters of the fish transported to the laboratory were determined. As a result of this study, 18 genera and 19 species belonging to 5 orders (Petromyzoniformes, Perciformes, Salmoniforme, Cypriniformes, Balitoryformes) and 5 families (Petromyzonidae, Gobiidae, Salmonidae, Cyprinidae, Nemacheilida, Cobitidae) were determined. Among these species, Lampetra sp, Salmo rizeensis, S. coruhensis, Capoeta sieboldii were detected for the first time in Büyük Melen Stream.