Ayşe Kulin'in romanlarında bağımsız kadın
Independent woman in Ayşe Kulin's novels
  1. Tez No: 833103
  2. Yazar: MERVE DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİROL BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı, feminist dünya görüşüne yakın olan Ayşe Kulin'in romanlarındaki kadın kişileri Simone de Beauvoir'ın 'bağımsız kadın' anlayışına göre değerlendirmektir. Varoluşçu feminizmin öncü isimlerinden olan Simone de Beauvoir'ın İkinci Cinsiyet adlı kitabında kadın olmanın toplumsal normların dayatmasıyla belirlenen bir yazgıya maruz kaldığı ve kadın olma niteliklerinin tarihsel süreç içerisinde ataerkil bir zihniyetin ürünü olarak sınırlandırıldığı öne sürülmektedir. Bu düşünceye göre kadın toplum tarafından evlenmek, anne olmak gibi görevlere yazgılı kılınmıştır. Kadının ikinci cinsiyet, erkeğin ötekisi durumuna getirildiği varoluşsal durumları ortaya koyduğu kitabının son başlığında Beauvoir, kadının bağımsız varoluşunu temin edebilmesi için belli öneriler sunmuştur. Bu öneriler; ekonomik yönden bağımsız olmak, toplum tarafından kadının görevi olarak kabul edilen angaryalardan kurtulmak, cinsel ve duygusal yaşamda özgür olmak, entelektüel ve sanatsal faaliyetlerde bulunma hakkına sahip çıkmak şeklinde tespit edilebilmektedir. Kadının bağımsızlığının tezahürleri olarak sunulan özellikler tezin birinci bölümünde açılandıktan sonra, bu özelliklerin izleri tezin ikinci bölümünde Ayşe Kulin'in romanlarındaki kadın kişilerde aranacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the female characters in the novels of Ayşe Kulin, who is close to the feminist worldview, according to Simone de Beauvoir's understanding of“independent woman”. Simone de Beauvoir, one of the pioneers of existential feminism, argues that being a woman is subject to a destiny determined by the imposition of social norms and the qualities of being a woman have been limited as a product of a patriarchal mentality in the historical process. According to this idea, women are destined for duties such as getting married and being a mother by the society. In the last title of his book, in which he reveals the existential situations in which woman is brought into the second gender and man's other status, Beauvoir has offered certain suggestions to ensure the independent existence of women. These recommendations are; It can be determined as being economically independent, getting rid of the drudgery that is accepted as a woman's duty by the society, being free in sexual and emotional life, and claiming the right to engage in intellectual and artistic activities. After the features presented as manifestations of women's independence are explained in the first part of the thesis, the traces of these features will be sought in the female characters in Ayşe Kulin's novels in the second part of the thesis.