Süleymaniye Kütüphanesi Tercüman Koleksiyonunda 020 numara ile kayıtlı şiir mecmuasının çeviri yazılı metni ve incelemesi
The transcription text and scientific analysis of poem magazine that registered in Süleymaniye Library, Tercüman Collection with inventory number 020
  1. Tez No: 405761
  2. Yazar: MEHMET GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI AKSOYAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
Süleymaniye Kütüphanesi Tercüman 020 demirbaş numarası ile kayıtlı Şiir ve Şarkı Mecmuası bu tez çalışmada her yönüyle tanıtıldıktan sonra mecmuanın çeviri yazılı metni de eklenmiştir. Mecmuadaki şiirler, ait oldukları şairlerin transkribe divanlarındaki ve diğer el yazması divanlarındaki şekilleri ile karşılaştırılmış, farklılık ve benzerlikler ortaya konmaya çalışılmıştır. Elde edilen sonuçlar dipnotlarla aktarılmıştır. Mecmuada şiiri bulunan şairlerin yaşadığı yüzyıllar ve şiirlerdeki ölçü düzenleri grafiklerle gösterilmiştir. Bu sonuçlardan hareketle mecmua ile ilgili değerlendirmelere yer verilmiştir. 18. yüzyılın ortalarında yazıldığı düşünülen Tercüman 20 koleksiyonundaki bu mecmua; hem döneminin önde gelen şairlerinin şiirlerini hem de adı fazla duyulmamış şairlerin şiirlerini nazire geleneği çerçevesinde bir araya getirmiştir. Alfabetik sıraya göre düzenlenmiş 142 gazelin yanı sıra, kaside, mesnevi, rubai, müstezat, terkib-bent gibi nazım şekilleri ile dönemin sanat müziği makam ve usulleri de mecmuada kendine yer bulmuştur. Bu mecmuanın transkripsiyonu ile 16. ve 17 yüzyılın geri planda kalan Tıybî, Kıyâsî, Hâşimî, Zekî, Râmî, Nâmî, Emrî, Enis, Nâdirî, Feyzî, Ulvî, Tâhir, Sâbit, Sipâhî, Riyâzî, Vasfî, Behiştî gibi şairlerin çeşitli şiirleri gün yüzüne çıkarmaktadır. Öte yandan mecmuada yer alan Klasik Türk Müziği makamları, çeşitli mesnevi parçaları; rubai, terkib-bent örnekleri ve Sihâm-ı Kazâ'dan yapılan birtakım alıntılar da bulunmaktadır. Yapılan çalışma sonrasında Divan edebiyatının 17. yüzyılda nasıl bir anlayış ve kapsam içinde olduğu, ne gibi değişikliklere uğradığı tespit edilecek; edebiyat eleştirisi ve edebiyat tarihi alanlarında yeni yorumların ortaya konmasında yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Süleymaniye Library Translator inventory number 020 registered with the Journal of Poetry and Song after presenting the translated text journals every aspect of this thesis is also included. Poems in magazines, of which they are transcribed in court and other manuscripts of the poet is compared with the figure in court, it has tried to present the differences and similarities. The results are transferred with the notes. Centuries inhabited by the poet with a poem in a magazine layout and dimensions of the poem is shown by the graph. These results are given to the assessment of the movement of the magazines. Interpreters were written in the mid-18th century thought this collection of 20 magazines; as well as the poetry of the leading poets of the period and a name it has been put together in the framework of taunting the tradition of the poems of much unheard of. Arranged in alphabetical order, as well as 142 ghazals, odes, mesnevi, Rubai, Müstezat the composition of art music of the period with poetic forms and procedures for the authorities as he has found the magazine in its place. This magazine's transcription with 16 and Tıybî remaining in the background of the 17th century, by analogy, the Hashemites, intelligent, ramie, reputation, command, Enis, rare, Feyzin, lofty, Tahir Thabit, Sipahi, Riyaz, qualification, various poems of poets like Behiştî day It raises the face. On the other hand, in the classical Turkish music magazines authorities mesnevi various parts; Rubai, samples and Siham composition-I-I made some excerpts from the boiler are also available. Divan literature after the work done in the 17th century as to how understanding and respect, will be identified in which changes what you like; in literary criticism and literary history will help to reveal new comment.