Van iline göç eden Afganistan uyruklu göçmen ailelerin yaşadıkları sorunlar üzerine sosyolojik bir araştırma
A sociological research on the problems experienced by Afghanistan migrant families immigrant to Van province
  1. Tez No: 833119
  2. Yazar: İBRAHİM ERAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZEKİ DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın konusu; Van İline göç eden Afganistanlı göçmen ailelerin yaşadıkları sorunlar üzerine sosyolojik bir araştırmadır. Türkiye'nin bir geçiş bölgesi olması ve en çok göçmenin yaşadığı ülkelerden biri olması nedeniyle son zamanlarda göç olgusunu önemli bir sorun haline getirmektedir. 21. yüzyıl ile birlikte dünyada yaşanan ekonomik, siyasi ve sosyo-kültürel gelişmeler ile birlikte Türkiye artık göç veren bir ülke değil, göç alan bir ülke konumuna geçmiştir. Göç, birçok insanın hayatında karşı karşıya kaldığı veya gelecekte muhtemelen kalabileceği ya da en azından çevresinde doğrudan görebileceği bir olgudur. İnsanlar ülkelerinde dil, din, ırk, ekonomik ve siyasi nedenler sonucunda yaşadıkları insan hakları ihlalleri nedeniyle göç etmek zorunda kalmaktadırlar. Ülkelerinden göç eden kişilerin temel arzusu; ekonomik, siyasi, kültürel ve hukuksal alanlarda yaşadıkları olumsuzluklardan kurtularak daha iyi bir yaşam standardına ulaşmayı hedeflemektedir. Özellikle son zamanlarda Afganistan da yaşanan iç karışıklıklar, siyasi dinamikler ve dış müdahaleler sonucunda insanlar ülkelerinden zorunlu ve düzensiz olarak göç etmektedirler. Göçmenlerin yasadışı ve kontrolsüz bir şekilde ülkelerinden göç etmeleri sonucu yerleşim sağladıkları ülkelerde birtakım sorunlar ile karşı karşıya kalabilmektedirler. Ülkelerinden göç etmek zorunda kalan her bireyin göç sürecini etkileyen ülkesel faktörler vardır. Göç sürecini etkileyen bu faktörleri; işsizlik, yoksulluk, savaşlar, doğa olayları, coğrafi konum, sosyo-ekonomik, ekolojik-politik vb. olmak üzere sıralayabiliriz. Göç sürecinde başat rol oynayan en etkili faktör ise savaş ve savaş koşullarıdır. Türkiye'de yaşayan göçmenler göz önünde bulundurulduğunda Afgan uyruklu göçmenler hiç azımsanmayacak kadar çoktur. Afgan Uyruklu göçmenlerin yaşadıkları sorunlar bir problem alanı olarak karşımızda bulunmaktadır. Bu çalışma ile ilgili literatür araştırmasına ek olarak Afganistan uyruklu olan ve Van İline göç etmiş olan Afgan uyruklu göçmen ailelerle yapılan görüşmeler sonucunda elde edilen veriler incelenerek, Afganistanlı göçmen ailelerin yaşadıkları sorunlar üzerine sosyolojik analiz yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is a sociological research on the problems experienced by immigrant families from Afghanistan who migrated to Van Province. Since Turkey is a transit region and one of the countries where the highest number of immigrants live, the phenomenon of migration has recently become an important problem. With the economic, political and socio-cultural developments in the world in the 21st century, Turkey has become a country of immigration, not a country of emigration.Migration is a phenomenon that many people face in their lives or that they may possibly stay in the future or at least see directly in their environment. People are forced to immigrate in their countries due to the human rights violations they experience as a result of language, religion, race, economic and political reasons. The basic desire of the people who have immigrated from their countries; aims to reach a better standard of living by getting rid of the negativities they have experienced in economic, political, cultural and legal fields. Especially as a result of the internal turmoil, political dynamics and foreign interventions in Afghanistan recently, people have been migrating from their countries compulsorily and irregularly. As a result of the illegal and uncontrolled migration of immigrants from their countries, they may face some problems in the countries where they settled. Every individual who has to migrate from their country has national factors that affect the migration process. These factors affecting the migration process; unemployment, poverty, wars, natural events, geographical location, socio-economic, ecological-political etc. The most influential factor that plays a dominant role in the migration process is war and war conditions. Considering the immigrants living in our country, Afghan immigrants are too many to be underestimated. The problems faced by Afghan immigrants are a problem area before us. In addition to the literature research related to this study, the data obtained as a result of the interviews with the Afghan immigrant families who were from Afghanistan and immigrated to Van Province were examined and a sociological analysis was made on the problems experienced by the immigrant families of Afghanistan.