Afganistan'dan Van'a göç eden sığınmacı kadınların gündelik hayat deneyimleri: Problemler ve stratejiler
Daily life experiences of refugee women migrating from Afghanistan to Van: Problems and strategies
- Tez No: 877113
- Danışmanlar: PROF. DR. SUVAT PARİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu çalışma, Afganistan'dan Van'a göç eden sığınmacı kadınların günlük yaşam deneyimlerini incelemekte ve göç ile günlük yaşam teorisi perspektifinden ele almaktadır. Araştırma, Afgan kadınların Van'a yerleştikten sonra karşılaştıkları günlük yaşam zorluklarını ve bu zorluklarla baş etme stratejilerini araştırmayı amaçlamaktadır. Odak noktası, Van'daki sosyoekonomik koşulların Afgan göçmen kadınların günlük yaşamını nasıl etkilediğini belirlemek ve bu kadınların günlük hayat stratejilerini anlamaktır. Ev içi yaşam, dini ve geleneksel ritüeller, günlük rutinler gibi boyutlar incelenerek, Afgan kadınların şehir deneyimleri ve serbest zamanlarını nasıl değerlendirdikleri üzerinde durulmaktadır. Bu bağlamda çalışmaya on dört Afgan kadın sığınmacı dahil edilmiştir. Yapılan yarı yapılandırılmış mülakat sonucunda Afgan kadınların Van ilinde sadece egemen yapılarla mücadele etmekle kalmadığını, aynı zamanda günlük yaşamlarında benimsedikleri taktiklerle kendi kimliklerini koruma ve topluma entegre olmaya çalıştığı sonucuna varılmıştır. Dolayısıyla bu çalışma, Afganistan'dan Van'a göç eden sığınmacı kadınların günlük yaşam deneyimlerine derinlemesine bir bakış sunarak literatüre önemli bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the daily life experiences of asylum-seeking women who migrated from Afghanistan to Van and discusses them from the perspective of migration and daily life theory. The research aims to investigate the daily life challenges that Afghan women face after settling in Van and their coping strategies. The focus of this study is to determine how socioeconomic conditions in Van affect the daily life of Afghan migrant women and to understand their daily life strategies. By examining dimensions such as domestic life, religious and traditional rituals, daily routines, the study focuses on Afghan women's urban experiences and how they utilize their free time. In this context, fourteen Afghan women asylum seekers were included in the study. As a result of the semi-structured interviews, it was concluded that Afghan women not only struggle against dominant structures in Van province, but also try to protect their identities and integrate into the society through the tactics they adopt in their daily lives. Therefore, this study makes an important contribution to the literature by providing an in-depth look at the daily life experiences of asylum-seeking women who migrated from Afghanistan to Van.