Kırılgan ve kırılgan olmayan yaşlılarda düşme ve fiziksel aktivite düzeyinin incelenmesi
The investigation between fall and physical activity level in frail and nonfrail elderly
  1. Tez No: 833124
  2. Yazar: GÜLŞAH GÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENEM DEMİRDEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışmanın amacı kırılgan olan ve kırılgan olmayan yaşlı bireylerde düşme ve fiziksel aktivite düzeyini incelemekti. Gereç ve yöntem: Bu kesitsel çalışmaya Standardize Mini Mental Test'ten 24 puan ve üzeri alan 235 yaşlı birey dahil edildi. Katılımcıların demografik ve klinik özellikleri kaydedildikten sonra son bir yıl içindeki düşme hikayesi sorgulandı. Kırılganlık durumunu değerlendirmek için Tilburg Kırılganlık Ölçeği, düşme korkusunu değerlendirmek için Uluslararası Düşme Etkinlik Ölçeği, fiziksel aktivite düzeyini değerlendirmek için Yaşlılar İçin Fiziksel Aktivite Ölçeği, fiziksel aktivite bariyerlerini değerlendirmek için Yaşlılar İçin Fiziksel Aktivite Bariyerleri Ölçeği, fiziksel performanslarını değerlendirmek için Zamanlı Kalk Yürü Testi ve Kısa Fiziksel Performans Bataryası kullanıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Purpose: The aim of this study was to examine the falls and physical activity level in frail and nonfrail elderly individuals. Materials and methods: This cross-sectional study included 235 older adults who received a score of 24 or above on the Standardized Mini Mental Test. After the participants' demographic and clinical characteristics were recorded, their fall history in the last year was questioned. Tilburg Frail Scale was used to assess frailty status, International Fall Activity Scale was used to assess fear of falling, Physical Activity Scale for the Elderly was used to assess physical activity level, Physical Activity Barriers Scale for the Elderly was used to assess physical activity barriers, Timed Up and Go Test and Physical Performance Battery were used to assess physical performance.