Depo operasyonlarında sipariş hazırlama süreçlerinin iyileştirilmesi ve perakende sektöründe bir uygulama
Improving order preparation processes in warehouse operations and an application in the retail industry
  1. Tez No: 833125
  2. Yazar: MERT GÜLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BANU GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Ticaretin globalleşmesi ve bilgi teknolojileri alanındaki ilerlemelerle birlikte firmaların tedarik zinciri yönetimine ilişkin ihtiyaçları gün geçtikçe farklılaşmaktadır. Tedarik zincirinin bir halkasını oluşturan depo yönetimi de, ortaya çıkan yeni ihtiyaçlara cevap verebilmek için teknolojiyi kullanmakta ve her geçen gün gelişme göstermektedir. E-ticaretin yaygınlaşması ve rekabetçi ortamın olgunlaşması ile birlikte, servis seviyesi standartları geçmiş yıllara göre önemli oranda yükselmiştir. Agresif rekabetin de etkisi ile, tedarik zinciri operasyonlarının daha verimli yönetilmesi gerekliliği gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Depo operasyonlarında sipariş hazırlama süreçlerinin önemli bir parçası olan sipariş toplama operasyonları, diğer depo operasyonlarına nazaran daha fazla işgücü ve zaman kaynağı gerektirmektedir. Maliyet minimizasyonunu sağlayabilmek için sipariş toplama operasyonlarında yapılacak iyileştirmeler, yaratacağı etki bakımından önemli görülmektedir. Bu tez çalışması kapsamında, yayımcılık sektöründe faaliyet gösteren ve ağırlıkla kitap ürünleri satan bir e-ticaret firması deposundaki sipariş hazırlama süreçleri incelenerek iyileştirmeler önerilmiş ve uygulamadan elde edilen sonuçlar paylaşılmıştır. Sipariş toplama rota optimizasyonuna ilişkin literatürde var olan, S şekilli, orta noktalı, geri dönüşlü ve en büyük boşluğa göre rotalama sezgiselleri gerçek veriler üzerinden kıyaslanmıştır. Operasyonel verimliliğin iyileştirilmesi amacıyla, en iyi sonuçları üreten rotalama sezgiseli belirlenmiş ve firmanın mevcutta kullandığı sipariş toplama algoritmasına entegre edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the globalization of trade and the progress in information technologies, the needs of firms regarding the supply chain management differ day by day. The warehouse management, which constitutes a ring of the supply chain, uses technology to meet the new needs that have emerged and develops day by day. With the spread of e-commerce and the maturation of the competitive environment, the service level standards have increased significantly compared to previous years. With the effects of aggressive competition, the need to manage the supply chain operations more efficiently is becoming more important. Order picking operations, which are an important part of order preparation processes in warehouse operations, require more labor and time resources than other warehouse operations. Improvements to be made in order picking operations in order to ensure cost minimization are considered important in terms of the impact they will create. Within the scope of this thesis, the order preparation processes in the warehouse of an e-commerce company operating in the publishing sector and predominantly selling book products were examined and improvements were suggested and the results obtained from the application were shared. S-shaped, midpoint, return and largest gap routing heuristics available in the literature on order picking route optimization were compared over real data. In order to improve operational efficiency, the routing heuristic that produces the best results was determined and integrated into the order picking algorithm currently used by the company.