Göktürk-2 verileri ile iha verilerinin karşılaştırılarak gölet yapım projesi için kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of usability Göktürk-2 data and uav data by comparison for the pond construction project
- Tez No: 833145
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYDAN YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Gerek Kamu sektörü gerekse özel sektörde arazi verileri oldukça önem arz etmektedir. İhtiyaç duyulan bu veri ve haritaların temini kişi veya kurumlara zaman, maliyet ve iş gücü açısından önemli bir gider olarak görülmektedir. Çalışmadaki amaç hali hazırda kolayca temin edilebilecek uydu görüntüleri ve yükseklik verilerinin kullanılabilirliğinin araştırılmasıdır. Bu çalışmada İHA ile elde edilen ve doğruluğu hesaplanmış verilerin referans alınarak bu verilerle uzaktan algılama uydu görüntülerinden elde edilen verilerin karşılaştırılması ve doğruluğunun kontrol edilmesi amaçlanmaktadır. Sonuçların kabul edilebilir sınırlarda olduğu belirlenirse doğruluk oranına göre projelendirme öncesi ön etüt çalışmalarında araziye gitmeden projenin fayda/maliyet hesabının yapılabilmesi ve ekonomik olarak uygun olduğu düşünülen projelerin bilindik yöntemler (Hassas ölçüm yöntemleri) kullanılarak projelendirilmesi hedeflenmektedir. Yapılan çalışmada GÖKTÜRK-2 görüntülerine sayısal arazi modelleri eklenerek oluşturulan verilerle, İHA (İnsansız Hava Aracı) ile yapılan uçuş çalışmasından elde edilen veriler karşılaştırılmıştır. Elde edilen ortofoto ve yükseklik verileri kullanılarak iki ayrı gölet projelendirilmiş, bölge için hesaplanan ondülasyon değerleri eklenerek yükseklikleri eşit seviyeye getirilmiş, fayda ve maliyet oranları hesaplanmıştır. Uzaktan algılama uydu verilerinden hesaplanan fayda maliyet oranının 1,32, İHA ile oluşturulan projeye göre hesaplanan fayda maliyet oranının ise 1,48 olduğu görülmüş ve iki veri arasındaki fark %10,73 olarak hesaplanmıştır. Bu sonuca göre; gölet, kapalı sistem sulama çalışmaları, arazi eğim analizi vs. işlerde özellikle projelendirme ön etüt çalışmalarında uzaktan alıgılama verilerinin kullanılabileceği, yüksek hassasiyet gerektiren işlemlerde ise arazide yapılacak daha hassas ölçüm yöntemlerinin kullanılması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Land data is very important both in the public and private sectors. The provision of these data and maps is seen as an important expense in terms of time, cost and labor force for individuals or institutions. The aim of the study is to investigate the usability of satellite imagery and elevation data that are readily available. In this study, it is aimed to compare with the data obtained from remote sensing satellite images and check their accuracy, by taking the data obtained by UAV and whose accuracy is calculated as a reference. If the results are determined to be within acceptable limits, it is aimed to calculate the benefit/cost of the project without going to the field in the preliminary survey studies before project design according to the accuracy rate and to project the projects that are considered to be economically suitable using known methods (Precision measurement methods). Two separate ponds were designed using the obtained orthophoto and elevation data, their heights were equalized by adding the calculated corrugation values for the region, and the benefit and cost ratios were calculated. The benefit-cost ratio calculated from remote sensing satellite data was 1.32, while the benefit-cost ratio calculated according to the project created with the UAV was 1.48, and the difference between the two data was calculated as 10.73%. It was seen that the benefit cost ratio calculated from remote sensing satellite data was 1.32, while the benefit cost ratio calculated according to the project created with UAV was 1.48, and the difference between the two data was calculated as 10.73%. According to this result, it is concluded that remote sensing data can be used in works such as ponds, closed system irrigation works, land slope analyses, etc., especially in preliminary studies of project design, and more precise measurement methods should be used in the field in processes requiring high precision.