Koyu renkli yüzeyler üzerindeki kan lekelerinin alternatif ışık kaynağı ve spektroskopik yöntemler kullanılarak tespiti
Detection of bloodstains on dark colored surfaces using alternative light source and spectroscopic methods
  1. Tez No: 833152
  2. Yazar: HAZAL ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN YALÇIN SARIBEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Olay yerinde sıklıkla karşılaşılan ve suçun aydınlatılmasına büyük rol oynayan başlıca biyolojik delillerden biri kandır. Açık renkli yüzeylerde kan lekelerinin tespit edilmesi ve görselleştirilmesi kolay ve hızlı bir şekilde yapılabilirken, koyu renkli veya tamamen siyah olan yüzeylerde çeşitli zorluklara sebebiyet verebilmektedir. Koyu renkli yüzeylerde kan lekelerinin tespit edilememesi, soruşturma açısından çeşitli sorunlar doğurmaktadır. Bu çalışmada alternatif ışık kaynakları ve spektroskopik yöntemler kullanılarak 8 farklı koyu renkli yüzey üzerinde bulunan kan lekelerinin tespit edilerek görünür hale getirilmesi sağlanmıştır. Analizler FTIR spektroskopisi, VSC ve Stereo mikroskop ile yapılmıştır. Tüm yüzeylere kendi aralarında PCA uygulandığında PC1-PC2 grafiğinin %91 ayırt ediciliğe sahip olduğu hesaplanmıştır. Kendi içinde gruplaşma gösteren yüzeylere kendi aralarında PCA uygulandığında %100 ayırt ediciliğe sahip oldukları tespit edilmiştir. İncelenen yüzeylerin tamamının IR 645 nm ve spot floresan 400-485 nm altında görüntülendiği, koyu renkli yüzeylerin türüne göre tespit edilme ve görüntüleme düzeyinin değiştiği kaydedilmiştir. FTIR spektroskopisi ile tespit edilen kan lekelerinin VSC altında çeşitli alternatif ışık kaynaklarıyla incelenerek görünür hale getirilebileceği, yüzeylerin karakteristik özelliklerine göre uygulanan yöntem ve ışıkların değişmesi gerektiği tespit edilmiştir. Bu sayede olay yerindeki koyu renkli yüzeylerde bulunması muhtemel kan lekelerinin yöntemin türüne göre izlenebilecek adımlarla delil olarak kazandırılması, adli olguya olumlu yönde katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Blood is one of the main biological evidence that is often encountered at the crime scene and plays an important role in illuminating the crime. While detecting and visualizing blood stains on light-colored surfaces can be done easily and quickly, it can pose various challenges on dark-colored or completely black surfaces. The inability to detect blood stains on dark-colored surfaces can lead to several issues in the investigation. In this study, the detection and visualization of blood stains on 8 different dark-colored surfaces were achieved by utilizing alternative light sources and spectroscopic methods. The analyses were conducted using FTIR spectroscopy, VSC (Visible Spectral Comparison), and Stereo Microscope. It has been calculated that the PC1-PC2 graph has a stability of 91% when PCA is applied to all surfaces among themselves. When PCA was applied within individual groups, it was determined that they had 100% discrimination. It was observed that all examined surfaces were imaged under IR 645 nm and spot fluorescence 400-485 nm, and the level of detection and imaging varied depending on the type of dark-colored surface. It was determined that blood stains detected by FTIR spectroscopy could be visualized using various alternative light sources under VSC, and the methods and lights applied should be adjusted according to the characteristic features of the surfaces. Thus, the potential blood stains on dark-colored surfaces at crime scenes can be preserved as evidence by following specific steps based on the method used, which will contribute positively to the forensic investigation.