Otantik bir uzaktan öğrenme sisteminin öğrenmeye etkisinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
An investigation of the effect of an authentic distance learning system on learning in terms of various variables
  1. Tez No: 692402
  2. Yazar: YEŞİM BOZKURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKERİYA FATİH İNEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırma sekizinci sınıf T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi kapsamında yer alan“Milli Bir Destan: Ya İstiklal Ya Ölüm!”ünitesinin otantik öğrenme stratejisiyle oluşturulmuş otantik bir uzaktan öğrenme sistemiyle aktarımının öğrencilerin akademik başarılarına, derse karşı tutumlarına ve tarihsel empati yapabilme becerilerine etkisi ile bu sürece yönelik görüşlerini tespit etmeyi amaçlamaktadır. Otantik bir uzaktan öğrenme ortamının oluşturulabilmesi için İneç (2012) tarafından ADDIE (Analyze, Design, Development, Implementation, Evaluation) öğretim tasarımı modeliyle geliştirilen Seyyah isimli bir uygulama kullanılmıştır. Seyyah, bu çalışma için geliştirilerek otantik öğrenme stratejisine uygun bir hale getirilmiştir. Bu çerçevede sunulacak Millî Mücadele dönemi ise senaryo tabanlı ve kanıt temelli öğrenmeye göre tasarlanmıştır. Oluşturulan senaryolar, kanıtların kullanıldığı kurgular üzerinden çoklu ortam ögelerine dönüştürülmüş ve Seyyah'ın dinamik haritasındaki ikonlara konumlandırılmıştır. Seyyah, böylece bir coğrafi medya (geo-medya) uygulamasına dönüştürülmüştür. Çalışma, otantik öğrenme stratejisine sahip bir uzaktan öğrenme sisteminin ilk kez uygulanması ve pandemi sürecinden etkilenmeyen deneysel bir sürece sahip olması nedenleriyle önemli görülmektedir. Ayrıca sekizinci sınıf T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinde otantik öğrenme stratejisinin kullanıldığı başka bir çalışma bulunmamaktadır. Araştırmada nitel ve nicel veri toplama tekniklerinin birlikte kullanılarak karma yöntemle tasarlandığı iç içe karma desen tercih edilmiştir. Nicel veri elde edebilmek için yarı deneysel model kullanılmıştır. Bu doğrultuda basit tesadüfi örnekleme ile Erzincan il merkezinde bulunan bir devlet okulu belirlenmiş ve çalışma grupları rastgele atanmıştır. Kontrol grubunda 24, deney grubunda ise 30 öğrenci yer almıştır. COVID-19 pandemi döneminde gerçekleştirilen deneysel süreçte Seyyah'a erişim internet üzerinden sağlanmıştır. Deney grubu öğrencileri Seyyah'a tanımlanmış ve kendilerine verilen benzersiz kullanıcı adı ve şifreler ile sisteme erişmiştir. Deney ve kontrol grubundaki öğrencilerin akademik başarılarını tespit etmek için Altıkulaç (2014) tarafından geliştirilen T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Dersi Akademik Başarı Testi, derse karşı tutumlarını belirleyebilmek için Yeşiltaş & Yılmazer (2015) tarafından geliştirilen T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Dersine Yönelik Tutum Ölçeği, tarihsel empati yapabilme becerilerini ölçmek için ise Çalışkan & Demir (2019) tarafından geliştirilen Tarihsel Empati Ölçeği çevrimiçi formatlara dönüştürülerek ön test ve son test olarak gruplara uygulanmıştır. Ölçeklerden elde edilen veriler SPSS v.25 veri analiz programı kullanılarak bağımsız gruplar t-testi ile analiz edilmiştir. Temel bir nitel araştırma olarak tasarlanan çalışmada deney grubu öğrencilerine altı adet yarı yapılandırılmış soru yöneltilmiştir. Öğrencilerin sürece ilişkin görüşleri içerik analizi, tutum ve empati yapabilme becerilerine ilişkin görüşleri ise betimsel analiz ile değerlendirilmiştir. Araştırmanın nicel boyutundan elde edilen sonuçlara göre deney grubu öğrencilerinin akademik başarıları, derse karşı tutumları ve tarihsel empati yapabilme becerileri kontrol grubu öğrencilerine göre anlamlı bir fark göstermiştir. Nitel verilerden elde edilen sonuçlar ise deney grubu öğrencilerinin EBA gibi geleneksel uzaktan öğretim araçlarının zayıf yönleri nedeniyle Seyyah'ı tercih ettiklerini; bu uygulamayı beğenerek faydalı, eğlenceli, pratik ve hızlı bulduklarını ortaya koymaktadır. Ayrıca uygulamanın başka derslerde ve ünitelerde de uygulanmasını istedikleri anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the effects of students' academic achievement, attitudes towards the course and their skills to make historical empathy and their views with an authentic distance learning system created with the authentic learning strategy of the 8th grade Unit“A National Epic: Either Independence or Death!”is included in the T.R. History of Revolution and Kemalism course. It has been used an application by the name of Seyyah developed by İneç (2012) with ADDIE (Analyze, Design, Development, Implementation, Evaluation) instructional design model in order that it has been created an authentic distance learning environment. Seyyah has been improved for this study and predisposed to the authentic learning strategy. Within this scope, the national struggle period to be presented has been designed considering scenario-based and evidence-based learning. The scenarios built has been transformed into multimedia elements through fictions using evidence and placed on the icons on the dynamic map of Seyyah. In this way, Seyyah has been turned into a geo-media application. The study is considered important because it is the first time that a distance learning system with an authentic learning strategy is implemented and has an experimental process that is not affected by the pandemic process. Along with these, there is no study in which the authentic learning strategy is used in the 8th grade T.R. History of Revolution and Kemalism course. In this research, embedded mixed design which was designed with mixed-method by using qualitative and quantitative data collection methods together was employed. A quasi-experimental model was used to adopt quantitative data. Accordingly, a public school located in the city center of Erzincan was determined by simple random sampling and the study groups were randomly assigned. There were 24 students in the control group and 30 students in the experimental group. In the experimental process that was carried out during the pandemic period, accessing to the Seyyah application was enabled through the internet. Experimental group students were registered to the Seyyah and logged into the system with the unique username and password given to them. To determine the academic success of the students in the experimental and control groups, The T.R. History of Revolution and Kemalism Course Academic Achievement Test developed by Altıkulaç (2014), to determine their attitudes towards the course, the Attitude Scale towards the T.R. History of Revolution and Kemalism Course developed by Yeşiltaş & Yılmazer (2015), and to measure their ability to empathize with history, The Historical Empathy Scale developed by Çalışkan & Demir (2019) was converted into an online format and applied. The data obtained from the scales were analyzed with the independent groups t-test using the SPSS v.25 program. In the study, which had been designed as a basic qualitative research, six semi-structured questions were asked to the experimental group students. When the students' views on the process were evaluated with content analysis,their skills of the attitudes and empathy were evaluated with descriptive analysis. The academic achievement, attitudes towards the lesson and the ability to make historical empathy of the experimental group students showed a significant difference compared to the control group students according to the results obtained from the quantitative dimension of this study. The results obtained from the qualitative data reveal that the experimental group students would rather the application of“Seyyah”than the traditional distance education tools such as EBA, and they liked this application and found it useful, fun, practical and fast. In addition to this, it is understood that they want the application to be applied in other courses and units.