Kur'an yolu Türkçe meâl ve Tefsir'de kırâat farklılıklarının anlam ve yoruma etkisi
The impact of Qira'at differences on meaning and interpretation inKur'an yolu türkçe meâl ve tefsir
  1. Tez No: 833171
  2. Yazar: AYŞE BETÜL ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KANCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada Kur'an Yolu Türkçe Meâl ve Tefsir'de kırâat farlılıklarının anlam ve yoruma etkisi incelenmiştir. Kur'an'ın anlaşılmasında ve yorumlanmasındaki esas unsurlardan biri de tefsirle birlikte kırâattir. Kırâat farklılıklarının anlam üzerindeki etkisini doğru bir şekilde kavramak, Kur'an'ın mesajını daha bütüncül ve doğru bir şekilde anlamak adına kritik bir öneme sahip olmaktadır. Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Kur'an Yolu Türkçe Meâl ve Tefsir'in genel tanıtımının ardından tefsirde yer alan kırâat kavramlarına, kırâatin tarihine ve Kur'an vahyinin alış, okunuş ve aktarma sürecine dikkat çekilmektedir. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan Kur'an Yolu Türkçe Meâl ve Tefsir adlı eserin ilgili konulara yaklaşımına, bu konuları nasıl ele aldığına odaklanılmaktadır. İkinci bölümde ise, Kur'an'da kırâat farklılıklarının yer aldığı âyetler Kur'an Yolu Türkçe Meâl ve Tefsir'de yer alan örnekler çerçevesinde incelenmektedir. İkinci bölüm tez konumuzla doğrudan ilişkilidir. Bu kısımda ilgili âyetlerin farklı kırâat vecihlerine göre nasıl tefsir edildiğine dair kapsamlı bilgiler sunulmaktadır. Kırâat farklılıklarının nüansları ve bu nüansların anlam ve mesaj üzerindeki potansiyel etkileri, tefsirin sunduğu argümanlar ve delillerle birlikte okuyucuya aktarılmakta, kırâat farklılıklarının tefsire yansıyan sonuçları örnekler ile açıklanmaktadır. Kırâat alanındaki literatürü incelediğimizde, Kur'an Yolu Türkçe Meâl ve Tefsir perspektifinden bu kapsamda bir kırâat analizi sunan başka bir çalışma tespit edilememektedir. Bu tez, tefsirin kırâat konularındaki yaklaşımını ele alarak literatürde bir boşluğu doldurmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
In this study,“The Impact of Qira'at Differences on Meaning and Interpretation”within the Kur'an Yolu Türkçe Meâl ve Tefsir is examined. One of the fundamental elements in understanding and interpreting the Qur'an is the conjunction of tafsir and qira'at. Grasping the influence of qira'at variations on meaning accurately is of critical importance for a holistic and correct comprehension of the Qur'an's message. The study comprises two sections. In the first section, after a general introduction to the Kur'an Yolu Türkçe Meâl ve Tefsir attention is drawn to qira'at concepts within the tafsir, the history of qira'at, and the process of the Qur'an's revelation, its recitation and transmission. The approach of the Kur'an Yolu Türkçe Meâl ve Tefsir, prepared by the Presidency of Religious Affairs to these subjects and how it addresses them is emphasized. In the second section, verses in the Qur'an that feature qira'at differences are analyzed within the context of examples provided in the Kur'an Yolu Türkçe Meâl ve Tefsir. This section is directly related to the thesis topic. Comprehensive insights are presented on how the relevant verses are interpreted based on different qira'at perspectives. The nuances of qira'at differences and the potential effects of these nuances on meaning and message are conveyed to the reader, coupled with the arguments and evidences provided by the tafsir. The consequences of qira'at differences reflected in the tafsir are elucidated with examples. Upon reviewing the literature in the field of qira'at, no other study offering a qira'at analysis from the perspective of Kur'an Yolu Türkçe Meâl ve Tefsir can be identified. This thesis aims to fill a gap in the literature by addressing the tafsir's approach to qira'at topics.