Transforming human body motion data into deployable 3D personal spaces and application of this design method to a cable-suspended pavilion
İnsan vücudunun hareket verilerinin katlanıp taşınabilen 3B kişisel alanlara dönüştürülmesi ve bu tasarım yönteminin kablo destekli bir pavyona uygulanması
  1. Tez No: 833186
  2. Yazar: HATİCE HİLAL TOPUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SOOFIA TAHIRA ELIAS ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Gelişen teknolojiler ile tasarım süreci artık disiplinler arası bir yaklaşımla hesaplamalı ortamlarda gerçekleştirilebilmektedir. Böylece çeşitli disiplinlerdeki teknolojik gelişmeler mimari tasarımı kolayca etkilemekte ve geliştirmektedir. Bu çalışma kapsamında animasyon ve oyun sektörünün vazgeçilmezi olan 3B hareket yakalama (MoCap) teknolojisi ile mimarinin ileri teknolojilerinden birini oluşturan kinetik sistemlerin bir araya getirilmesi amaçlanmıştır. Her iki disiplinin de temelinde hareket yatması sebebiyle bir araya gelişleri uyumlu bulunmuştur. Çalışmanın amacı, insan vücudu hareketlerini 3 boyutlu formlara dönüştürmek ve bu formları mimari anlamda kullanışlı hale getirerek kişisel bir alan işlevi kazandırmaktır. Ancak kişisel alanın büyüklüğü birçok faktöre bağlı olarak değişebildiği için dinamik bir form oluşturma gerekliliği de ortaya çıkmıştır. Bu kapsamda literatür taraması, öncelikle hareket simülasyonu, ikinci olarak kişisel alan ve son olarak da kinetik mimari üzerine gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bilgiler ışığında, insan vücudunun hareket verilerini katlanıp taşınabilen 3B kişisel alanlara dönüştürmek için 3Ds Max, Maya, Python ve Rhinoceros programları kullanılarak iki aşamada deneysel bir çalışma gerçekleştirilmiştir. İlk aşamada 103 insan hareketinin dijital ortamda farklı formları oluşturulmuş ve çeşitlilikleri değerlendirilmiştir. Çalışmanın ikinci aşamasında ise oluşturulan formlardan biri kullanılarak dinlenme, sergileme, multimedya performansı gibi farklı fonksiyonel amaçlar için kullanılabilecek katlanıp taşınabilen kablo destekli bir pavyon tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the developing technologies, the design process can now be carried out in computational environments with an interdisciplinary approach. Thus, technological developments in various disciplines can easily affect and improve architectural design. Within the scope of this study, it was intended to bring together 3D motion capture (MoCap) technology, which is indispensable for the animation and gaming industry, and kinetic systems, which constitute one of the advanced technologies of architecture. These two disciplines are well suited to each other since the movement is the basis of both. The aim was to transform human body movements into 3D forms and to make these forms useful in an architectural sense, to function as a personal space. However, since the size of personal space can vary depending on many factors, the necessity of creating a dynamic form has also emerged. Within this scope, the literature review was carried out firstly on movement simulation, secondly on personal space, and finally on kinetic architecture. In light of the information gathered, an experimental study was carried out in two phases using 3Ds Max, Maya, Python, and Rhinoceros programs to transform human body motion data into deployable 3D personal spaces. In the first phase, varying forms of 103 human motions were created in the digital environment, and their diversity was evaluated. By using one of the created forms, a deployable cable-suspended pavilion was designed in the second phase of the study, which can be used for varying functional purposes such as relaxation, exhibition, or multimedia performance.