Dentin deproteinizasyonunda ozon gazı kullanımının rezin dentin bağlanma dayanımı üzerine etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of gaseous ozone use in dentin deproteinization in terms of resin dentin bonding strength
- Tez No: 833188
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM ATABEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu araştırmada; dentin deproteinizasyon ajanı olarak Sodyum hipoklorit (Endosolve-Hp, Imıcryl, Türkiye), Bromelain enzimi (Bromelain, Solgar, ABD) ve ozon gazı (OzonyTronX®, Mymed, Almanya) kullanılan ve kontrol grubu örneklerinde, etch&rinse adeziv sistem ile birlikte uygulanan kompozit restorasyonun, yaşlandırılma protokolleri (1 ve 2 yıl) sonrasında rezin-dentin arayüz birleşiminin mikrosızıntı ve bağlanma dayanıklılığı açısından karşılaştırılması amaçlandı. Bağlanma dayanımı testi için oklüzal yüzeyde yüzeyel dentini açığa çıkarılan 112 adet daimi 3. molar dişin asitle aşındırılmasının ardından deproteinizasyon ajanları uygulandı. Silikon kalıplar yardımı ile kompozit bloklar hazırlandı, yaşlandırma protokolleri doğrultusunda gruplar oluşturuldu (8 grup, n=14). Bağlanma dayanımının değerlendirilmesi için, örnekler Shimadzu AG-IS Autograph cihazına yerleştirildi ve kırık tiplerinin belirlenmesi amacı ile stereomikroskop altında incelendi. Mikrosızıntı çalışmasında 56 adet daimi 3. molar dişin bukkal ve lingul/palatinaline su soğutması altında standart servikal kaviteler açıldı ve yüzeyler asit ile aşındırıldı. Kontrol grubuna ait örnekler hariç hazırlanan kavitelere deproteinizasyonu ajanları uygulanarak kompozit restorasyonlar tamamlandı, örnekler yaşlandırma protokolleri doğrultusunda gruplara ayrıldı (8 grup, n=14). %2 metilen mavisi içinde 4 saat bekletilen örneklerin, Metkon Microcut 201 cihazı ile kesitleri alınarak mikrosızıntı skorlaması yapıldı. Çalışmada elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde Bromelain deproteinizasyonunun istatistiksel olarak anlamlı farklılık oluşturacak şekilde diğer gruplardan yüksek mikrosızıntı skorları (p0,050). Kontrol, Sodyum Hipoklorit ve Ozon grupları bağlanma dayanımı açısından karşılaştırıldığında; anlamlı istatistiksel farklılık olmadığı belirlendi (p=1,000). Grup-içi 1 ve 2 yıl yaşlandırma protokollerinin etkileri karşılaştırıldığında tüm gruplarda anlamlı istatistiksel farklılık saptandı (p=0,001).
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to compare resin-dentin interface in terms of microleakage and bonding strength after aging protocols (1 and 2 year(s)) of composite restoration applied with etch&rinse adhesive system in control group samples and with use of Sodium Hypochlorite (Endosolv-Hp, Imıcryl, Turkey) as dentin deproteinization agent, Bromelain enzyme (Bromelain Solgar, USA) and ozone gas (OzonyTronx®, Mymed, Germany). For the bond strength test, deproteinization agents were applied after abrasion of 112 permanent 3rd molar teeth, whose surface dentine was exposed on the occlusal surface, with acid. Composite blocks were prepared with the help of silicone molds, groups were formed in line with aging protocols (8 groups, n = 14). In order to evaluate the bond strength, the samples were placed in the Shimadzu AG-IS Autograph device and examined under a stereomicroscope to determine the fracture types. In the microleakage study, standard cervical cavities were opened under water cooling into the buccal and lingual / palatal of 56 permanent 3rd molar teeth and the surfaces were ground with acid. The composite restorations were completed by applying deproteinization agents to the prepared cavities except the samples belonging to the control group, and the samples were divided into groups according to the aging protocols (8 groups, n = 14). The samples kept in 2% methylene blue for 4 hours were sectioned with Metkon Microcut 201 device and microleakage scoring was performed. When the results obtained in the study were evaluated, it was found that Bromelain deproteinization exhibited higher microleakage scores (p 0.050). When Control, Sodium Hypochlorite and Ozone groups are compared among themselves in terms of bonding strength; It was determined that there was no significant statistical difference (p=1,000). When the effects of the 1 and 2-year aging protocols within the group were compared, a significant statistical difference was found in all groups (p = 0.001).