Ambalaj tasarımlarının göz izleme yöntemi ile grafik tasarım açısından incelenmesi
Examination of packaging design in terms of graphic design by using eye tracking method
  1. Tez No: 833207
  2. Yazar: BETÜL TANRIKULU KARADUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Güzel Sanatlar, Science and Technology, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Dijitalleşme tasarım dinamiklerini baştan başa değiştiren bir süreçtir. Bu sürecin uzantısı olan göz izleme teknolojileri ile göz hareketinin kişinin düşüncelerini ve zihinsel aktivitelerini ortaya çıkarmaktadır. Tarihin en eski zamanlarından beri var olan ambalaj tasarımı üzerine çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada göz izleme teknolojisi ile tüketici etkisi seçme, beğeni, algı/tutum ve tavsiye bağlamında açıklanmaya çalışılmıştır. Tüketicinin markayla ilk temas noktası olan ambalaj son yıllarda değişen alışveriş alışkanlıklarının da etkisiyle önemi artmıştır. Ambalaj tasarımında yaratım süreci birçok farklı değişkeni barındırır. Renk, fotoğraf, resim, illüstrasyon ve tipografi yaratım sürecini etkileyen değişkenlerden bazılarıdır. Çalışmada göz izleme teknolojisi yöntemi tüketicilere ambalaj tasarımları sunularak ve göz hareketleri ile kullanıcı davranışları belirlenecektir. Araştırmada elde edilen nicel çıktılar kapsamında, ambalaj tasarımının daha etkin uygulanmasına yönelik öneriler sunulacaktır. Çalışmanın sonuçları özellikle üretici firmaların ürünlerini pazarda görünür kılınması, akılda kalması ve tercih edilmesine ilişkin rehberlik edilmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Digitization is a process that entirely changes the design dynamics. Eye tracking technologies, which are an extension of this process, reveal the thoughts and mental activities of the person through his/her eye movement. Studies have been conducted on packaging design that has existed since the earliest times of history. In this study, the consumer effect with eye tracking technology has been tried to be explained in the context of choice, taste, perception/attitude and recommendation. The importance of packaging, which is the first contact point of the consumer with the brand, has increased with the effect of changing shopping habits in recent years. The creation process in packaging design involves many different variables. Color, photography, painting, illustration and typography are some of the variables that affect the creation process. In the study, eye tracking technology method will be presented to consumers with packaging designs, hence eye movements and user behaviors will be determined. Within the scope of the quantitative outputs obtained in the research, suggestions for more effective implementation of packaging design will be put forward. The results of the study are aimed to provide guidance on making the products of the manufacturers visible in the market, keeping them in mind and being preferred.