Bir tüketim nesnesi olan parfümlerin ambalaj tasarımlarının grafik tasarım ilkeleri açısından incelenmesi
A review on the design of perfume packages as a consuming item according to the graphic design principles
- Tez No: 529920
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇINLA ŞEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bir Tüketim Nesnesi Olan Parfümlerin Ambalaj Tasarımlarının Grafik Tasarım İlkeleri Açısından İncelenmesi adlı yüksek lisan tezi çalışması için 2017 yılında Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri merkezli lüks markaların ürettikleri kadın parfümlerinden on beş tanesinin şişe ve kutuları altı temel grafik tasarım ilkesine göre incelenmek üzere rastgele seçilmiştir. Önce tasarım, grafik tasarım ve grafik tasarımın özel bir alanı olan ambalaj tasarımını tanımlamak için ilgili alan yazın taranmıştır. Tüm bu alanların araştırma ile ilgili ana kavramları araştırmaya temel oluşturulmak üzere araştırılmış ve ambalajın tarihsel gelişimi kısaca incelenmiştir. Grafik tasarımın sayısız ilkeleri arasından temel altı tanesi ana ilkeler olarak belirlenmiş, bu ilkeler kısaca tanımlanmış ve araştırma için temel alınmıştır. Burberry'nin Brit for Her, Bvlgari'nin Splendida Iris D'or, Carolina Herrera'nın Privée, Cartier'nin Basier Fou, Chanel'in Gabrielle, Emanuel Ungaro'nun Fruit d'Amour Turquoise, Estée Lauder'in Bronze Goddess, Giorgio Armani'nin Si, Givenchy'nin Live Irrésistible Delicieuse, Guerlain'nin Mon Guerlain, Lancôme'un La Nuit Trésor, Mont Blanc'ın Lady Emblem L'Eau, Nina Ricci'nin Les Gourmandises de Luna, Prada'nın La Femme Intense, Calvin Klein'nın Eternity Summer adlı parfüm şişe ve kutularının tasarımları bütünlük / uyum, denge, hiyerarşi, ölçü / oran, baskınlık / vurgu, benzerlik / zıtlık ilkeleri göz önüne alınarak incelenmiştir. Bu incelemenin sonucunda incelenen on beş parfüm şişe ve ambalajının tümünde kullanılan elemanlar arasında bütünlük / uyum, denge, hiyerarşi, ölçü / oran, baskınlık / vurgu, benzerlik / zıtlık ilkelerinin tümünün bulunduğu sonucuna varılmıştır. Bulgular kısmında da derinlemesine anlatıldığı üzere tüm bu ilkelerin sağlanması sırasında renk, doku, form, büyüklük ilişkileri, yazı karakteri seçimleri, tipografi uygulama prensipleri, görsel elemanlar ile tipografik elemanlar arasındaki ilişki bu ilkeler göz önüne alınarak kurulmuştur. Parfümlerin üretildikleri esansların elde edildikleri doğal malzemelerin biçimsel ve içeriksel özellikleri parfüm şişe ve kutularına biçimsel olarak yansımıştır. bilinçli tercihler olmuştur. Üretici markanın kurumsal kimlik imajı, hizmet verdikleri temel alan ve yan alanlar, geçmiş deneyimler ve logolarının biçimlerinin, hedef kitlenin cinsiyet, istek, dilek ve ait oldukları sosyal sınıf gibi belirleyici temel özelliklerinin, insanın temel varoluş biçimlerinden olan değerlilik hissi, değerli nesnelere sahip olma isteği hem şişe hem de kutu tasarımlarında kendisini malzeme, renk ve biçim olarak göstermiş, parfüm şişe ve kutu tasarımlarına yansımıştır.
Özet (Çeviri)
For the post graduate dissertation thesis titled as A Review on the Design of Perfume Packages as a Consuming Item According to the Graphic Design Principles fifteen randomly chosen woman perfume bottle and packages produced in 2017 by Europe and the United States located luxury brands have been analyzed according to the six main principles of graphic design. As an introduction, related literature scanned to define what design, graphic design and packaging design is as a special field of graphic design. Main concepts of all of these fields and the story of packaging studied to base the research. The six main principles chosen by elimination among the countless and defined and based for the research. The perfume bottle and packages designs of Brit for Her by Burberry, Splendida Iris D'or by Bvlgari, Privée by Carolina Herrera, Basier Fou by Cartier, Gabrielle by Chanel, Fruit d'Amour Turquoise by Emanuel Ungaro, Bronze Goddess by Estée Lauder, Si Rose Signature by Giorgio Armani, Live Irrésistible Delicieuse by Givenchy, Mon Guerlain by Guerlain, La Nuit Trésor by Lancôme, Lady Emblem L'Eau by Mont Blanc, Les Gourmandises de Luna by Nina Ricci, La Femme Intense by Prada, Eternity Summer by Calvin Klein analyzed according to the principles of design called unity / harmony, balance, hierarchy, size / proportion, dominance / emphasis, and similarity / contrast. As a conclusion it is found out that the designs of all the fifteen perfume bottle and packages are depending on the principles of unity / harmony, balance, hierarchy, size / proportion, dominance / emphasis, and similarity / contrast. The relation between the elements of color, texture, form, size, font, and typographies, visual and verbal elements organized after these principles as seen in the part of findings in detail. There are visual reflections on the perfume bottle and packages of the scents of natural materials used by producing perfumes. The forms of bottle, lid and body, colors used, chosen fonts, sizes are preferences made by conscious. The corporate identity images, the main fields of study and sides, past experiments and logotypes, the gender, social statue, demands and requirements, which are main decisive qualifications of the target group of the brands, the sense of worthiness, and the wish to have precious items as the main forms of existence of human being can be seen as material, color and form, and reflected on the bottle and package designs.