Gümülcine'deki (Yunanistan) zeytin (Olea europaea L.) bahçelerinin yaprak örnekleri ile beslenme durumunun belirlenmesi
Determination of nutrition status of olive (Olea europaea L.) orchards in Gümülci̇ne (Greece) by means of leaf samples
  1. Tez No: 833206
  2. Yazar: CHAKAN CHALIL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KORKMAZ BELLİTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Yapılan bu çalışmada, Batı Trakya'da Yunanistan'ın Gümülcine Bölgesi'ndeki 25 farklı zeytin bahçesinden GPS yardımıyla alınan zeytin (Olea europaea L.) yapraklarının analizleri yapılmış ve bilimsel çalışmalara göre sonuçlar değerlendirilmiştir. Çalışmada amaç olarak, zeytin yapraklarında N, P, K, Ca, Mg, Fe, Mn, Zn ve Cu analizleri yapılarak bahçelerin mevcut bitki besleme durumu ortaya konulmaya çalışılmıştır. Zeytin yapraklarının ortalama N değerleri %1,75 olup,“yeterli”sınıfına girmektedir. Ortalama makro element değerleri dikkate alındığında fosfor %1,06, potasyum %4,32, kalsiyum %12,92, magnezyum %1,06 olup, tüm elementlerin“çok yüksek”sınıfına girdiği görülmektedir. Ortalama mikro element değerlerine bakıldığında; demir 0,77 mg kg⁻¹, bakır 0,12 mg kg⁻¹, çinko 0,14 mg kg⁻¹, mangan 0,27 mg kg⁻¹ olup tüm elementlerin“çok düşük”düzeyde olduğu bulunmuştur. Araştırma alanlarındaki zeytin bahçelerinin makro elementlerce genellikle zengin, mikro elementler bakımından da fakir olması, gübrelemede sadece makro elementlere dikkat edildiğini göstermektedir. Bundan sonraki gübreleme programlarında üreticilerin mutlaka mikro elementlere de yer vermesi gerektiği son derece önemlidir.
Özet (Çeviri)
In this study, analyses of olive (Olea europaea L.) leaves were conducted from 25 different olive orchards in the Gümülcine region of Western Thrace, Greece, with the assistance of GPS. The aim of the study was to assess the current plant nutrition status of the orchards by analyzing the levels of N, P, K, Ca, Mg, Fe, Mn, Zn, and Cu in olive leaves. The average nitrogen (N) value of the olive leaves was determined as 1.75%, falling into the“sufficient”category. When considering the average values of macronutrients, phosphorus (P) was found to be 1,06%, potassium (K) 4,32%, calcium (Ca) 12,92%, and magnesium (Mg) 1,06%, all of which were classified as“very high.”Looking at the average values of micronutrients, iron (Fe) was found to be 0,77 mg kg⁻¹, copper (Cu) 0,12 mg kg⁻¹, zinc (Zn) 0,14 mg kg⁻¹, and manganese (Mn) 0,27 mg kg⁻¹, all of which were at“very low”levels. The fact that olive orchards in the research area are generally rich in macronutrients but poor in micronutrients indicates a focus on macronutrients in fertilization. It is of utmost importance that future fertilization programs include micronutrients as well.