Gürcistan acara bölgesinin kırsal turizm potansiyeli ve stratejilerinin değerlendirilmesi: Hulo ilçesi örneği
Evaluation of rural tourism potential and strategies of the adjara region of georgia: The case of Hulo district
  1. Tez No: 833211
  2. Yazar: SALOME TSETSKHLADZE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZ GÖKHAN ÖZKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Günümüz dünyasında karşılaştığımız en önemli sorunlardan biri, küreselleşmenin etkisiyle büyük şehirlerin dokusunun, sakinlerinin yaşam tarzının ve yerel özelliklerin standartlaştırılma eğilimidir. Bu süreç, büyük metropollerin hızlı yaşam temposu, küresel ticaretin yayılması ve uluslararası markaların etkisiyle birlikte, şehirlerin kendine özgü kimliğinin kaybolmasına yol açmıştır. Bu nedenle, birçok büyük şehirde benzer mağa zalar, restoranlar ve ticaret alanları ile karşılaşmak yaygın hale gelmiştir. Küreselleşmenin bu etkisi, yerel kültürlerin ve geleneklerin tehdit altında olmasına da neden olmuştur. Uluslararası markaların egemenliği, yerel işletmelerin rekabet etme zorluğunu artırmış ve geleneksel el sanatları ile yerel lezzetlerin korunmasını tehdit etmiştir. Ayrıca, bu süreç, şehirlerin doku bozulmasına ve yerel kimliklerin silikleşmesine yol açmıştır. Kırsal turizm, doğal ortamlarda dinlenme ve farklı kültürleri tanıma amacıyla gerçekleştirilen bir turizm türüdür. Kırsal turizm yerel halkı ve bölgeyi kalkındırmada çok önemli bir role sahiptir. Bu nedenle ülkemizin kırsal alanlarını yeterince tanıtarak iç ve dış turizme açmamız gerekmektedir. Bu çalışma, Gürcistan'ın Acara Bölgesindeki Hulo ilçesi'nin kırsal turizm potansiyelini değerlendirmek ve geliştirmek yönünde uygulanan stratejileri incelemeyi amaçlamaktadır. Hulo ilçesinde turistler, el sanatları, yöresel ürünler, geleneksel mutfak, tarım ürünleri ve doğal konaklama seçenekleriyle tanışma fırsatı bulmaktadır. Hulo ilçesi, Acara bölgesinin zengin ilçelerinden biridir ve tarımsal ekonomi yönünden yüksek seviyede gelişmiştir. Bölge, turizm potansiyeli açısından da zengin doğal ve tarihi yapılarla doludur. Kırsal turizm, ekoturizm ve yayla turizmi gibi yeni turizm türleri ilçede zamanla gelişme göstermiş, güncel plan ve politikalarla gelişimini devam ettirmektedir. Bu çalışma, Hulo ilçesinin kırsal turizm potansiyeli ve gelişimi hakkında Türkçe bir kaynağın oluşması açısından önem arz etmektedir. Bununla birlikte Acara Bölgesi'nde kırsal turizmi geliştirmek amaçlı yürütülen faaliyetlerin gerçekleştirilmesi, Türkiye'de bu kapsamda yürütülen faaliyetlere destek olabilecek veriler ortaya koyacaktır. Bu araştırmada veriler nitel araştırma tekniklerinden“yarı yapılandırılmış mülakatlar”vasıtasıyla elde edilmiş ve nitel analiz teknikleri yardımıyla analiz edilmiştir. Yapılan bu araştırma fenomenolojik, olgusal bir araştırma yöntemiyle seçilmiştir. Araştırma kapsamında veri toplamak amacıyla mülakat tekniğinden kullanilmıştır. Mülakatlar, Hulo ilçesindeki turizm sektöründe çalışanlarla gerçekleştirilmiş olup 7 başlık ve 15 sorudan oluşmaktadır. Elde edilen bulgular sonucunda bölgede arz kaynaklarının geliştirilmesi, kırsal turizm çekiciliklerinin tanıtımı, rekabet stratejileri, sürdürülebilirlik, örgütlenme, iç turizm stratejileri ve güvenlik konularında önemli çalışmaların yürütüldüğü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most significant problems we encounter in today's world is the trend of standardizing the texture of big cities, the lifestyle of their inhabitants, and local characteristics due to the impact of globalization. This process, coupled with the fast pace of life in major metropolises, the spread of global trade, and the influence of international brands, has led to the disappearance of the unique identity of cities. As a result, it has become common to come across similar shops, restaurants, and commercial areas in many major cities. This impact of globalization has also posed a threat to local cultures and traditions. The dominance of international brands has increased the challenges faced by local businesses in competing and has jeopardized the preservation of traditional handicrafts and local flavors. Moreover, this process has contributed to the deterioration of the urban fabric and the fading of local identities. Rural tourism is a type of tourism carried out for the purpose of relaxation in natural environments and getting acquainted with different cultures. Rural tourism plays a crucial role in the development of local communities and regions. Therefore, it is imperative that we adequately promote the rural areas of our country and open them up to domestic and international tourism. This study aims to examine the strategies implemented to evaluate and enhance the rural tourism potential of the Hulo district in the Adjara Region of Georgia. In the Hulo district, tourists have the opportunity to discover handicrafts, local products, traditional cuisine, agricultural products, and natural accommodation options. Hulo district is one of the affluent districts in the Adjara region and has made significant progress in terms of agricultural economy. The region is replete with natural and historical structures rich in tourism potential. New forms of tourism such as rural tourism, ecotourism, and highland tourism have developed over time in the district and continue to evolve with current plans and policies. This study is significant in terms of creating a Turkish resource regarding the rural tourism potential and development of the Hulo district. Furthermore, the implementation of activities aimed at developing rural tourism in the Adjara Region will provide data that can support similar endeavors in Turkey. In this research, data were gathered through“semi-structured interviews,”a qualitative research technique, and were analyzed using qualitative analysis techniques. This research adopted a phenomenological and empirical research method. To collect data within the scope of the research, the interview technique was employed. The interviews were conducted with individuals working in the tourism sector in the Hulo district and consisted of 7 categories and 15 questions. The findings revealed that significant efforts are underway in the region to enhance supply resources, promote rural tourism attractions, formulate competitive strategies, ensure sustainability, organize, implement domestic tourism strategies, and address security issues.