Konya Karatay medresesindeki kufi yazılarda ve konyadaki diğer bazı anadolu selçuklu eserlerinde yer alan düğümlü geçmeler üzerine karşılaştırmalı bir değerlendirme
A comparative evaluation of knotted crossings kufic scripts found in Konya Karatay madrasah and some other anatolian seljuk artifacts in konya
- Tez No: 833220
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ÖZKEÇECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Sanatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Konya Karatay Medresesindeki Kufi Yazılarda ve Konya'daki Diğer Bazı Anadolu Selçuklu Eserlerinde Yer Alan Düğümlü Geçmeler Üzerine Karşılaştırmalı Bir Değerlendirme konulu tez çalışmasında Karatay Medrese'sinin kubbe kasnağında yer alan düğümlü geçme kufi yazılar temel çalışma alanı olarak seçilmiştir. Çalışmayı dijital çizimler ile destekleyerek düğümlü geçmelerin her birinin analiz edilmesi amaçlanmıştır. Düğüm ve geçme motifleri kufi yazıyla birlikte yüzyıllar boyu kullanılmıştır. Karatay Medresesi de düğüm ve geçme motiflerinin kullanıldığı en nadide yapılardandır. Geometrik süslemenin hakim olduğu bir kubbe altında, kubbe kasnağını süsleyen Bakara suresinden bazı ayetlerin yer aldığı kufi yazı kuşağında bulunan düğüm ve geçme motifleri birbirini tekrar etmeden, her bir harfte farklı olarak muazzam bir şekilde tasarlanmıştır. Beş bölümden oluşan bu çalışmada; birinci bölümde Anadolu Selçuklu Sanatına genel bir bakış başlığı altında süsleme elemanları ele alınarak incelenmiştir. İkinci bölümde Anadolu Selçuklu sanatı çini tarihine değinilmiş ve kullanılan çini teknikleri hakkında bilgiler verilerek medrese mimari anlamda incelenmiştir. Üçüncü bölümde Konya Karatay Medresesi hakkında tarihi bilgiler verilmiştir ve medrese mimari anlamda incelenmiştir. Tezin konusunu oluşturan dördüncü bölümde kubbe kasnağında yer alan düğümlü geçme kufi hattın analizi dijital ortamda yapılmıştır ve fotoğraflarla desteklenmiştir. Değerlendirme ve Sonuç analizinin yapıldığı beşinci bölümde ise Konya Karatay Medresesi'ndeki kufi yazılarda ve Konya'daki diğer bazı Anadolu Selçuklu eserlerinde yer alan düğümlü geçmeler üzerine karşılaştırmalı bir değerlendirme yapılmış ve tespitler genel yorumlarla dile getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is explained in this thesis, ''A Comparative Evaluation of Knotted Crossings Kufic Script Found in Konya Karatay Madrasah and Some Other Anatolian Seljuk Artifacts in Konya.“ It is aimed to analyze each of the knotted joints by supporting the study with digital drawings. Knot and cross (passing) motifs with kufic writings (scripts) have been used for centuries. Karatay Madrasah is among the rarest structures (buildings) in which knot and cross motifs are used. It is perfectly designed under a dome, which has a geometric adornment, also knot and crossing motifs included in the Bakara kufic script decorating the dome pulley without repeating each other, uniquely to each letter. This study which consists of five chapter. It is described in the first chapter that adornment elements were examined under the title of ”An overview of Anatolian Seljuk Art". In the second chapter, the history of tile of Anatolian Seljuk Art is mentioned and knowledge about the tile techniques used is given. In the third chapter, the history of the Konya Karatay madrasah is explained and the madrasah is examined in terms of architecture. In the fourth chapter, which is the topic of the thesis, the analysis of the knotted interlaced kufic line in the dome drum' has been made in digital context and supported with photographs. Evaluation and result analysis were made in the fifth chapter. Also, this chapter includes the findings and comments which a comparative evaluation of knotted crossing kufi scripts found in Konya Karatay Madrasah with knotted kufic examples of other architectural building in Konya provience.