Acil servise parasetamol aşırı alımı ile başvuran hastaların parasetamol düzeyi ile klinik bulguları ve prognoz ilişkisinin incelenmesi
Investigating the between paracetamol levels,clinical symptoms,and prognosi̇s in patients applied wi̇th paracetamol overdose to the emergency department
  1. Tez No: 833221
  2. Yazar: AYŞE ÇAĞLA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç Acil servise parasetamol aşırı alımı ile başvuran hastaların 4. saat parasetamol düzeyleri ile klinik bulguları, labaratuar parametreleri ve prognoz ilişkisinin incelenmesini amaçladık. Materyal ve Metod Bu retrospektif gözlemsel çalışmamızda Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesi Acil Servisine 01.05.2020-01.05.2023 tarihleri arasında parasetamol aşırı alımı ile takip edilen 18 yaş üstü hastalar alındı. Hastaların demografik verileri ve vitalbulguları, acil servise başvuru tarih ve saatleri, parasetamol oral alım miktarları,hastalara mide lavajı ,uygulanan tedaviler, 4. Saat parasetamol düzeyleri,laboratuar verileri ,acil serviste ve hastanede kalış süreleri, hastaların sonlanımları kaydedildi.Hastaların Quick sofa ve Kings Collage skorları hesaplandı. başvuran hastaların 4. saat parasetamol düzeyleri ile klinik bulguları, labaratuar parametreleri ve prognoz ilişkisi incelendi. Bulgular Çalışmaya dahil edilen 161 hastanın103'ü (%64) kadın hasta olup 58'i (%36) erkek hasta idi, yaşortalaması 30,4±10,4. Hastaların 60'ının (%37,3) parasetamol düzei 7,5 gr üzeriydi ve 96'sının (%59,6)4.saat parasetamol düzeyi toksik düzeydeydi. Parasetamol oral alım miktarları >7,5gr üzerinde olanlarda olmayanlara kıyasla 4.
Özet (Çeviri)
Objective Ouraim is to examine the relationship between the 4th-hour paracetamol levels, clinical symptoms, laboratory parameters, andprognosis of patients applied with paracetamol overdose to the emergency department. MaterialsandMethods In this retrospective observational study, patientsaged 18 and above, who were followed for paracetamol overdose in the Bakırköy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital Emergency Department between May 1, 2020, and May 1, 2023, were included. Demographic data, vital signs, dates and times of emergency department admission, oral in take amounts of paracetamol, gastric lavage procedures, administered treatments, 4th-hour paracetamol levels, laboratory data, durations of stay in the emergency department and hospital, and patient out comes were recorded. Quick SOFA and Kings College scores wer ecalculated. The relationship between the 4th-hour paracetamol levels, clinical symptoms, laboratory parameters, and prognosis of patients applied with paracetamol overdose was examined. Findings Out of the 161 patients included in thestudy, 103 (64%) werefemale, and 58 (36%) weremale, with a meanage of 30.4±10.4 years. Sixtypatients (37.3%) had paracetamollevelsabove 7.5 grams, and 96 patients (59.6%) had toxicparacetamollevels at the 4th hour. Thepercentage of patientswithhigh 4th-hour paracetamollevelswashigher in thosewith oral intakeamounts>7.5 grams (63.3% vs. 27.7%), andthey had higherrates of intensivecareunitadmission (48.3% vs.