Çocuk acil polikliniğine başvuran parasetamol intoksikasyonu olgularının incelenmesi
Investigation of paracetamol intoxication cases who admitted to the child emergency policy
  1. Tez No: 638368
  2. Yazar: BİHTER KARABACAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA ÖZAYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pediatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Giriş ve Amaç: Parasetamol, terapötik dozlarda çok sayıda endikasyonda kullanılan analjezik ve antipiretik etkisi olan bir ilaçtır. Yan etki bakımından güvenilirdir. Ucuz ve kolay ulaşılabilir olması parasetamol kullanımını arttırmış ve böylece toksikasyon riski ön plana çıkmıştır. Parasetamol aşırı alımı sonrası ciddi komplikasyonlar görülebilmekle birlikte erken tanı ve hızlı müdahale ile bu komplikasyonlar çoğunlukla önlenebilmektedir. Bu çalışmanın amacı; parasetamol aşırı alımı nedeniyle başvuran hastaların sıklığı, demografik özelliklerini, klinik ve laboratuvar bulgularını, uygulanan tedavi protokollerini ve prognozunu araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hematoloji Onkoloji Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Çocuk Acil polikliniğine, Ocak 2017 ile Aralık 2018 tarihleri arasında parasetamol intoksikasyonu ile başvuran tüm hastalar dahil edilmiştir. Hastaların demografik özellikleri, ilaç alım nedenleri, alınan ilaç miktarı, etken maddeye göre ilaç çeşitliliği, hastaneye başvuru süreleri, şikayetleri, başvuru ve takipte laboratuvar bulguları, uygulanan tedavi yöntemleri ve klinik seyirleri incelenmiştir. Parasetamol toksisite riski Rumack-Matthew nomogramı kullanılarak değerlendirildi. Bulgular: Araştırmaya dahil edilen 197 hastanın %63,5'sı kız, %36,5'ü erkek idi. Erkeklerin yaş ortalaması 5,6±0,6 yıl, kızların yaş ortalaması ise 11,1±5,9 saptandı. Olguların %50,8'i özkıyım amacıyla, %49,2'si kaza ile ilaç almıştı. Erkeklerin %73,6'sı ilacı kaza ile, kızların ise %67,2'sinin özkıyım amaçlı ilaç aldığı saptanmıştır. Hastaneye geliş süreleri ortalaması 3,1±3,9 saat (0,3-24 saat) idi. Alınan ilaç içeriğine göre hastaların %42,1'sinin sadece parasetamol, %57,9'unun ise parasetamol ile birlikte çoklu ilaç aldığı saptandı. Çalışmamızda alınan parasetamol dozu, olguların %66'sında toksik dozun altında iken %23,3'inde toksik dozda idi. Hastaların %68,5'i başvuruda asemptomatikti. En sık görülen semptom ise %16,2 ile bulantı-kusma idi. Dekontaminasyon tedavisi uygulanan hastaların oranı %81,6 idi. Parasetamol düzeyi tedavi sınırı üzerinde olan hastaların oranı %1 saptandı. Antidot tedavisi alan hastaların oranı %14,7 idi. Takipte karaciğer yetmezliği ve transplant ihtiyacı olan hasta olmadı. Tüm hastalar laboratuvar ve klinik bulguları düzeldikten sonra taburcu edildi. Sonuç: Bu çalışma, zehirlenmelerin çocuk acil polikliniği başvurularının önemli bir kısmını oluşturduğunu, bu zehirlenmelerin de önemli bir kısmını parasetamol zehirlenmelerinin oluşturduğunu, erken ve etkin tedavi ile bu olguların kliniğinin iyi seyirli olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Paracetamol is a drug with analgesic and antipyretic effect, used in numerous indications at therapeutic doses. It is reliable in terms of side effects. Being inexpensive and easily accessible increased the use of paracetamol and thus the risk of toxicity came to the fore. Although serious complications can be observed after excessive intake of paracetamol, these complications can often be prevented by early diagnosis and rapid intervention. The aim of this study is to investigate the frequency, demographic features, clinical and laboratory findings, applied treatment protocols and prognosis of the patients admitted due to paracetamol excessive intake. Materials and Methods In this retrospective study, the patients who applied to the Pediatric Emergency Polyclinic of Health Sciences University Ankara Child Health and Diseases Hematology Oncology Health Practice and Research Hospital between January 2017 and December 2018, demographic characteristics, drug intake reasons, amount of drug taken, drug variety according to the active substance, hospital admission times, complaints, laboratory findings at admission and follow-up, treatment methods and clinical courses were examined. The risk of paracetamol toxicity was evaluated using the Rumack-Matthew nomogram. Results: Of the 197 patients included in the study, 63.5% were girls and 36.5% were boys. The average age of boys was 5.6 ± 0.6 years, and the average age of girls was 11.1 ± 5.9. 50.8% of the patients had taken medicines for suicide purposes and 49.2% of them accidentally. It was determined that 73.6% of the boys had taken the drug by accident and 67.2% of the girls had been taken for suicide. The mean time to hospital was 3.1 ± 3.9 hours (0.3-24 hours). According to the drug content, it was determined that 42.1% of the patients were taking paracetamol only, and 57.9% were taking multiple drugs together with paracetamol. The dose of paracetamol taken in our study was below the toxic dose in 66% of the cases, while it was in the toxic dose in 23.3%. 68.5% of the patients were asymptomatic at admission. The most common symptom was nausea-vomiting with 16.2%. The proportion of patients undergoing decontamination therapy was 81.6%. The proportion of patients with paracetamol level above the treatment limit was 1%. The proportion of patients receiving antidote therapy was 14.7%. There were no patients with liver failure and transplant in follow-up. All patients were discharged after their laboratory and clinical findings improved. Conclusion: This study showed that poisonings constitute an important part of child emergency clinic applications, paracetamol poisonings constitute a significant part of these poisonings, and the clinical course of these cases is good with early and effective treatment.