Gelir üzerinden alınan vergilerin Türkiye'de gelir dağılımına etkileri
Effect of taxes on income on income distribution in Turkey
  1. Tez No: 833224
  2. Yazar: ALİ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE KAMA MASALA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Sanayileşme düzeyi, kayıt dışı ekonomi, kamu harcamaları, küreselleşme vb. bir çok faktör gelir dağılımını etkilemektedir.Gelir dağılımını etkileyen önemli faktörlerden biri vergilerdir. Devletler kamuya verdikleri güvenlik, altyapı, eğitim, sağlık vb. hizmetleri finanse edebilmek için vergi toplar. Günümüzde vergiler maliye politikası aracı olarak kullanılmaktadır. Türkiye'de vergiler çeşitli ekonomik amaçları gerçekleştirmek için, bir ekonomi politikası aracı olarak kullanılmaktadır. Türkiye'de çeşitli isimler üzerinden vergi alınmaktadır. Türkiye'de gelir üzerinden, harcama üzerinden ve servet üzerinden vergi alınmaktadır. Bu çalışmada Türkiye'de gelir üzerinden alınan vergiler olan, gelir vergisi ve kurumlar vergisi konu edinilmiştir. Türkiye'de gelir üzerinden alınan vergilerin gelir dağılımını nasıl etkilediği incelenmiştir. Türkiye'de yıllara göre tahsil edilen toplam vergi gelirlerine, gelir ve kurumlar vergisi özelinde yıllara göre vergi yükü bilgilerine bu çalışmada yer verilmiştir. Vergi oranları ve Gini katsayısı yönünden Türkiye ve OECD ülkeleri kaşılaştrılmıştır. Ayrıca Türkiye'de şehirler bazında tahakkuk eden vergi bilgilerine, mükellef sayısı bilgilerine ve şehirler bazında kişi ve kurumlar başına düşen vergi bilgilerine yer verilmiştir. Bütün bu bilgiler göz önünde bulundurularak gelir üzerinden alınan vergilerin gelir dağılımına etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Industrialization level, informal economy, public expenditures, globalization etc. Many factors affect income distribution. One of the important factors affecting income distribution is taxes. States provide security, infrastructure, education, health, etc. to the public. collects taxes to finance services. Today, taxes are used as a fiscal policy tool. In Turkey, taxes are used as an economic policy tool to achieve various economic goals. Taxes are levied on various names in Turkey. In Turkey, taxes are levied on income, expenditure and wealth. In this study, income tax and corporate tax, which are taxes on income in Turkey, are discussed. It has been examined how the taxes on income affect the income distribution in Turkey. In this study, the total tax revenues collected in Turkey by years, and the tax burden information according to years in terms of income and corporate tax are included in this study. Türkiye and OECD countries were compared in terms of tax rates and Gini coefficient. In addition, the tax information accrued on the basis of cities in Turkey, the number of taxpayers and the tax information per person and institution on the basis of cities are included. Considering all this information, the effect of taxes on income on income distribution has been examined.