Estimation of seroprevalence and immunity of COVID-19 antibodies among children
Çocuklar arasında COVID-19 antikorlarının seroprevalans ve bağışıklığının tahmini
  1. Tez No: 833223
  2. Yazar: SARRA ABDULRAHIM ASSI AL-OBAIDI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REMZİ ORKUN AKGÜN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ASMAA HASEEB HWAID
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
COVID-19 pandemisi, yeni koronavirüs SARS-CoV-2 tarafından tetiklenen, küresel sağlık ve toplum üzerinde derin etkileri olan bir olaydır. Virüsün yayılma dinamiklerini anlamak ve farklı nüfus kesimleri üzerindeki etkilerini anlamak, pandeminin evrimleşmeye devam ettiği süreçte büyük önem taşımaktadır. COVID-19 özellikle yetişkinleri etkilemiş olsa da, çocukların duyarlılığı ve virüsün bulaşma süreçlerindeki rolü büyük ilgi ve endişe uyandırmıştır. Bu çalışma, çocuklarda SARS-CoV-2 antikorlarının (Ab) yaygınlığını tahmin etmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, IgM ve IgG antikorlarının çocuklarda görünümü aracılığıyla SARS-CoV-2'nin son ve geçmiş enfeksiyonlarını inceleyerek doğal kazanılmış bağışıklığı belirlemeyi hedeflemektedir. Çalışma, Eylül 2022'den Mart 2023'e kadar Diyala, Irak'ta gerçekleştirildi. Bu süre zarfında toplam 180 örnek kaydedildi ve incelendi. Toplanan örnek, hasta grubu ve kontrol grubu olarak ayrıldı. Bu çalışmada sunulan sonuçlar, yaş, cinsiyet ve ikamet yeri açısından hastalar ile kontrol grupları arasında kapsamlı bir karşılaştırmalı analiz sunmaktadır. İki yaş dağılımı sınıflandırması kullanıldı. İlk sınıflandırma, çalışma gruplarının yaşlarını üç gruba ayırdı. İstatistiksel analiz, bu yaş kategorileri arasında anlamlı bir fark olduğunu gösterdi (P=0.034). İkinci sınıflandırma ise yaş gruplarını on beş segmente böldü ve çalışma grupları arasında başka bir anlamlı farklılık ortaya çıktı (P=0.012). Ayrıca, kontrol grubundaki ortalama ± standart sapma değerleri, hasta grubuna kıyasla anlamlı derecede yüksek bir değer gösterdi (76,4 ± 51,7 vs. 49,7 ± 44,9, P = 0,0001), bu da iki grup arasındaki yaşa dayalı farkı vurgulamaktadır. Cinsiyete göre, hasta grubundaki erkek yüzdesi, kontrol grubundakinin oranıyla karşılaştırıldığında oldukça yüksekti ve oranlar (63,41% vs. 47,95%) şeklindeydi. Aksine, kontrol grubundaki kadın yüzdesi, hasta grubuna kıyasla belirgin şekilde daha yüksekti ve oranlar (52,04% vs. 36,58%, P= 0,038) olarak kaydedildi. Ayrıca, bulgular, hasta grubunun çocuklarının ailelerindeki önceki enfeksiyonun, hasta grubunda 63 (%76,8) vakayla karşılaştırıldığında kontrol grubunda 38 (%38,8) vakadan anlamlı şekilde üstün olduğunu ortaya koydu (P değeri
Özet (Çeviri)
The COVID-19 pandemic, caused by the novel coronavirus SARS-CoV-2, has had a profound impact on global health and society. Understanding the dynamics of the virus's spread and its effects on different population segments is of utmost importance as the pandemic continues to evolve. While COVID-19 has predominantly affected adults, the susceptibility and role of children in its transmission have sparked significant interest and concern. The study aims to estimate the incidence of SARS-CoV-2 antibodies (Ab) in children. Also, to determine the naturally acquired immunity through examining recent and past infections of SARS-CoV-2 represented by the appearance of IgM and IgG antibodies in children. The study was conducted in Diyala, Iraq, from September 2022 to March 2023. During this time, a total of 180 samples were recorded and studied. The sample collected was divided into the patient group and the control group. The outcomes presented in this study provide a comprehensive comparative analysis between the patients and control groups regarding age, gender, and residence. Two age distribution classifications were used. The first one categorized the ages of the study groups into three groups. Statistical analysis showed a significant difference among these age categories (P=0.034). The second classification divided the age groups into fifteen segments, revealing another significant difference between the study groups (P=0.012). Moreover, the Mean ± SD in months within the control group showed a significantly higher value compared to the patient group, with values of (76.4 ± 51.7 vs. 49.7 ± 44.9, P = 0.0001), highlighting the age-based difference between the two groups. According to gender, the percentage of males within the patients' group was substantially higher when compared to that of the controls, with a proportion of (63.41% vs. 47.95%). Conversely, the percentage of females in the control group was notably higher compared to the patients' group, with figures of (52.04% vs. 36.58%, P= 0.038). Also, the findings revealed that the previous infection in children's families of the patient's group 63(76.8%) cases were significantly superior as compared with the control group 38 (38.8%) cases at P value (