Identification of candida species from oral cavity using phenotypic and polymearse chain reaction methods
Ağız bozluğunda candida türlerinin fenotipik ve polimer zincir reaksiyon yöntemleriyle tanımlanması
  1. Tez No: 833255
  2. Yazar: ZINAH EZZULDDIN QADER ALBAYATI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ NİHAN YAZGAN TAVŞANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Candida enfeksiyonlarının yaygınlığı ve çeşitliliğinin anlaşılmasının yanı sıra kandidiyaz için potansiyel risk faktörlerinin belirlenmesi için, ağız boşluğunda fenotipik ve moleküler yaklaşımlar kullanılarak Candida albicans tespit edilmesi çok önemlidir. Irak'ta Mart- Haziran 2022 tarihleri arasında, oral kandidiyazisli diyabetik hastalardan ve sağlıklı (diyabetik olmayan) bireylerden olmak üzere iki farklı gruba ait ağız boşluğu sürüntüsü alınmıştır. Sürüntü örnekleri her iki grubu temsil edecek şekilde üç farklı yaş gurubunda (30-40, 40-50 ve 50-70 yaş) bulunan kadın ve erkek hastalardan alınmıştır. Çalışmada oral kandidiyaz mantar izolatları seçici kültür ortamında mikroskobik ve makroskopik düzeyde karakterize edildikten sonra cins düzeyinde sınıflandırılmıştır. Tür düzeyinde doğrulamaların yapılabilmesi için kromojenik besiyeri ortamı ve Vitek sistemi kullanılmıştır. En yüksek oranda C. albicans izolasyonu 50-70 yaş arası diyabetik erkek hastalardan elde edilmiştir. Candida izolasyonu prevalansı çalışılan popülasyona ve risk faktörlerinin varlığına bağlı olarak değişebilir. Fungal DNAlardaki MP65 geni bu çalışma için belirlenen primerler kullanılarak Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR) tekniği ile çoğaltılmıştır. MP65 geni tarafından kodlandığı varsayılan 65 kDa b-glukanaz mannoproteini, patojenite, morfogenez ve mantar ile konakçı arasındaki etkileşim için kritik öneme sahiptir. Sonuçlar, tüm C. albicans izolatlarında MP65 geninin 350 baz çifti bandının tespit edildiğini ortaya koymuştur. Genel olarak bu çalışma, Irak'taki birçok sağlık kuruluşunda Candida enfeksiyonları için güvenilir olmayan ve standartlaştırılmamış tespit tekniklerinin yerine hastalar için enfeksiyonun doğru tanımlanması ve teşhisi için fenotipik ve moleküler tekniklerin kullanımını çok önemli olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
To understand the prevalence and diversity of Candida infections and identify potential risk factors for candidiasis, the detection of Candida albicans utilizing phenotypic and molecular approaches in the oral cavity is crucial. One hundred oral cavity samples were taken from patents in Iraq with oral candidiasis who belonged to two different groups: diabetics and healthy (non-diabetic) individuals during March-June 2022 periods. Swab samples were taken from males and females in three different age groups (30-40, 40-50, and 50-70 years old) representing both patient groups. In this study, Candida isolates were identified using microscopic examination in addition to cultural characteristics on Chromogenic media and Vitek technique. The highest ratio of C. albicans isolation was observed from the diabetic 50-70 years-old male patients. The prevalence of Candida isolation may vary depending on the population being studied and the presence of risk factors. Fungal DNA was extracted, and the MP65 gene was amplified by Polymerase Chain Reaction (PCR) technique using primers designated for this study. A putative 65 kDa b-glucanase mannoprotein, encoded by the MP65 gene, is critical for pathogenicity, morphogenesis, and the interaction between the fungus and the host. The results revealed the detection of 350 base pair bands of the MP65 gene in all C. albicans isolates. Overall, the study showed that it is crucial to use phenotypic and molecular techniques for accurate identification and diagnosis of the infection for the patients rather than unreliable and non-standardized detection techniques for Candida infections in many healthcare facilities in Iraq.