Aile sağlığı merkezine başvuran 0-36 ay yaş aralığında çocuğu olan annelerin D vitamini profilaksisi hakkındaki bilgi ve davranışlarının incelenmesi
Evaluation of the knowledge status and behavior regarding vitamin D prophylaxis of mothers who apply to the family health center and have children between 0-36 months age range
- Tez No: 833254
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK SAMİ HATİPOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Family Medicine, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç:0-36 ay yaş aralığında çocuğu olan annelerin D vitamini profilaksisi hakkında bilgi durumunun incelenmesi, D vitamini kullanımında annelerin davranışlarını etkileyen faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Bu araştırma kesitsel tipte bir anket çalışması olup; Eylül 2020- Ocak 2020 tarihleri arasında İstanbul Güngören Sanayi Aile Sağlığı Merkezi'nde 204 anne ile yürütüldü. Araştırmaya katılanlara sosyodemografik özellikleri ve D vitamini profilaksisi yönetimi hakkındaki bilgi düzeylerini, tutum ve davranışlarını ölçen ve 29 sorudan oluşan bir anket formu, kişilerin onamları alındıktan sonra katılımcıların kendileri tarafından doldurularak uygulandı. Sosyodemografik verilerle katılımcıların D vitamini profilaksisi konusundaki tutum ve davranışları arasındaki ilişki analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Objective:The aim of this study is; to analyze the knowledge of mothers, who have children between the ages of 0-36 months, about vitamin D prophylaxis and to determine the factors affecting mothers' behavior in vitamin D use. Materials and Methods:This research is a cross-sectional type survey study; It was conducted with 204 mothers at Istanbul Güngören Sanayi Family Health Center between September 2020 and January 2020.A survey form consisting of 29 questions, measuring sociodemographic characteristics and knowledge levels, attitudes and behaviors about vitamin D prophylaxis management, was applied to the participants after the irconsent was obtained. The form filled out by the participants themselves. The relationship between sociodemographic data and participants' attitudes and behaviors towards vitamin D prophylaxis was analyzed.