Extracting market expectations for monetary policy stance using overnight index SWAP: Evidence from Türkiye
Para politikası duruşuna ilişkin piyasa beklentilerinin overnight index SWAP ile tahmini: Türkiye'den deliller
- Tez No: 833274
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA GAYGISIZ LAJUNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, çeşitli piyasa temelli araçların para politikası beklentileri analiz edilmektedir. Türkiye'de farklı zaman dilimleri için para politikası beklentilerini tahmin etmede hangi finansal aracın daha iyi bir tahmin edici olduğu araştırılmaktadır. Bu konuda yeni bir yaklaşım benimsenmekte ve getiri eğrisi faktörlerinden ileri vadeli ima edilen politika faizleri elde edilmektedir. Getiri eğrisi oluşturulurken literatürde yaygın olarak kullanılan Nelson-Siegel metodu tercih edilmiştir. TCMB politika faizi için hangi piyasa faizinin en iyi tahmin gücüne sahip olduğu analiz edilmektedir. Enstrümanların TCMB politika faizini tahmin etme başarısının zaman içerisinde değiştiği ampirik bulgular ile ortaya koyulmaktadır. Türk Lirası Gecelik Referans Faiz Oranı (TLREF) piyasasının aktif hale gelmesinin ardından, OIS getiri eğrisi para politikası duruşunu başarılı şekilde tahmin etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the monetary policy expectations of various market-based instruments and investigates which financial instrument best estimates monetary policy expectations for different time periods in Türkiye. A new approach is adopted, and forward-term policy rates are obtained from the yield curve factors. The Nelson-Siegel method, widely used in literature, is preferred while fitting the yield curve. The predictive power of the implied yields of treasury bonds, foreign currency (FX) swap, and overnight index swap (OIS) are analyzed. Empirical findings reveal that instruments' success in estimating the Central Bank of the Republic of Türkiye (CBRT) policy rate has changed over time. The OIS yield curve successfully predicts the monetary policy stance after the Turkish Lira O/N Reference Rate (TLREF) market becomes active.