Yapay zekâ destekli ürün pazarında birlikte yaratım aracı olarak elektronik ağızdan ağıza pazarlama ve teknoloji etkileşimi
E-wom as a co-creation tool in the artificial intelligence supported product market, and technology engagement
  1. Tez No: 905076
  2. Yazar: GÜL YAZICI BENZEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞÇE OZANSOY ÇADIRCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu tez, müşteri yorumlarından anlamlı içgörüler çıkarma, Elektronik Ağızdan Ağıza Pazarlama (EAAP) ve Teknoloji Etkileşimi arasındaki dinamik ilişkiyi yapay zekâ destekli sanal asistanlar üzerinden derinlemesine incelemektedir. Araştırmanın temelinde, birlikte yaratım (co-creation) süreçlerinin anlaşılması yatar. Birlikte yaratım, müşterilerin ve diğer paydaşların, ürün veya hizmet geliştirme süreçlerine aktif olarak katılımını ifade eder. Bu süreç, müşteri geri bildirimlerinin, yeni ürün ve hizmetlerin şekillendirilmesinde kullanılmasını sağlar, böylece müşteri ihtiyaçlarına daha uygun ve yenilikçi çözümler ortaya çıkar. Birinci çalışma, müşteri yorumlarından anlamlı içgörüler çıkarmak için dört farklı konu modelleme yönteminin karşılaştırılmasına odaklanmaktadır. Bu da müşteri geri bildirimlerinin daha doğru ve verimli bir şekilde analiz edilmesini sağlayarak, birlikte yaratım süreçlerinde müşteri ihtiyaçlarını ve beklentilerini daha iyi anlamak için kritik bir temel oluşturur. Yapılan analiz doğrultusunda, seçilen en iyi algoritma ikinci çalışmada kullanılarak detaylı bir konu analizi yapılmasına olanak tanır. İkinci çalışma, konu modelleme, duygu ve fırsat analizleri aracılığıyla, EAAP'nin yeni ürün geliştirme süreçlerindeki anlamlılığını iki farklı sanal asistan modeli üzerinden inceler ve müşteri geri bildirimlerinin ürün geliştirme ve pazarlama stratejileri üzerindeki etkisini değerlendirir. Bu bölüm, birlikte yaratımın müşteri memnuniyeti ve ürün inovasyonu üzerinde nasıl pozitif bir etki yaratabileceğini vurgular. Üçüncü ve son çalışma, teknoloji etkileşimi üzerine bir model önerisi sunar ve sanal asistanlar aracılığıyla gerçekleştirilen müşteri etkileşiminin, birlikte yaratım süreçlerini nasıl destekleyebileceğini ve müşteri memnuniyetini artırabileceğini gösterir. Sonuç olarak, bu tez, müşteri yorumlarından elde edilen anlamlı içgörülerin, EAAP ve teknoloji etkileşimi aracılığıyla nasıl değerli stratejik önerilere dönüştürülebileceğini göstermektedir. Bu süreçlerin entegrasyonu, şirketlerin müşteri ihtiyaçlarını daha iyi anlamasına, müşteri memnuniyetini artırmasına ve pazar yerinde sürdürülebilir bir rekabet avantajı elde etmesine yardımcı olur.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the dynamic relationship between extracting meaningful insights from customer reviews, Electronic Word of Mouth Marketing (EWOM) and Technology Engagement through AI-powered virtual assistants. At the heart of the research is an understanding of co-creation processes. Co-creation refers to the active involvement of customers and other stakeholders in the product or service development process. This process enables customer feedback to be used to shape new products and services, resulting in innovative solutions that are more relevant to customer needs. The first study focuses on comparing four different topic modeling methods for extracting meaningful insights from customer reviews. This provides a critical foundation for a more accurate and efficient analysis of customer feedback and a better understanding of customer needs and expectations. Based on the analysis, the best algorithm selected is used in the second study, allowing for a detailed topic analysis. The second study emphasizes the relevance of EWOM in new product development processes and the impact of customer feedback on product development and marketing strategies through an examination of two different virtual assistant models. This chapter highlights how co-creation can have a positive impact on customer satisfaction and product innovation. The third and final chapter proposes a model of technology engagement and shows how customer interaction through virtual assistants can support co-creation processes and increase customer satisfaction. In conclusion, this thesis shows how meaningful insights from customer reviews can be transformed into valuable strategic recommendations through EWOM and technology engagement. The integration of these processes helps companies to better understand customer needs, increase customer satisfaction and achieve a sustainable competitive advantage in the marketplace.