Bitki gelişini uyaran bakteri stainlerinin patlıcan bitkisinin (Solanum melongena L.) verim ve bazı kalite parametrelerine etkisi
The effect of bacterial strains (pgpb) stimulating plantgrowth on yield and some quality parameters of eggplantplant (Solanum melongena L.)
  1. Tez No: 833292
  2. Yazar: MELTEM AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUDE FİGEN YEŞİLDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bitki Koruma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu araştırma, 2021 yılında Iğdır ekolojik şartlarında PGPB kullanımının Pulsar F1 patlıcan çeşidinin verim ve kalitesi üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla tarla şartlarında yapılmıştır. Deneme, tesadüf blokları deneme desenine göre 8 uygulama (Brevibacillus reuszeri strain IT 119, Kluyvera cyrocrescens strain IT 160, IT 119 + IT 160, IT 119 + Gübre, IT 160 + Gübre, IT 119 + IT 160 + Gübre, Gübre ve Negatif Kontrol) ile 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Bakteri strainleri bitkilerin fide döneminde kök bölgesine 100 ml (106 cfu/ml) inokule edilerek uygulanmıştır. PGPB uygulamalarının negatif ve pozitif kontrol gruplarına kıyasla toplam verim, ıskarta verim, pazarlanabilir verim, bitki boyu, bitki gövde çapı, yaprak sayısı, bitki kök yaş ağırlığı, bitki kök kuru ağırlığı, bitki yaş ağırlığı, bitki kuru ağırlığı, bitki başına meyve sayısı, meyve yaş ağırlığı, meyve kuru ağırlığı ve kök uzunluğunu artırdığı saptanmıştır. Uygulamaların meyve çapı üzerinde etkili olmadığı bulunmuĢtur. Sonuçlar özellikle Kluyvera cyrocrescens strain IT 160‟ın tek baĢına ve kombinasyon halinde uygulanmasının patlıcan bitkisinde incelenen parametreler açısından olumlu etki gösterdiğini ve biyogübre olarak kullanılabilme potansiyeline sahip olduğunu göstermiĢtir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in field conditions in order to determine the effect of PGPB use on the yield and quality of Pulsar F1 eggplant variety in Iğdır ecological conditions in 2021. The experiment was established in 3 replications with 8 applications (Brevibacillus reuszeri strain IT 119, Kluyvera cyrocrescens strain IT 160, IT 119 + IT 160, IT 119 + Fertilizer, IT 160 + Fertilizer, IT 119 + IT 160 + Fertilizer, Fertilizer and Negative Control) according to the randomized blocks trial design. Bacterial strains were applied by inoculating 100 ml (106 cfu/ml) into the root zone of the plants during the seedling period. It was determined that PGPB applications increased the total yield, discarded yield, marketable yield, plant height, plant stem diameter, leaf number, plant root fresh weight, plant root dry weight, stem fresh weight, stem dry weight, fruit number per plant, fruit fresh weight, fruit dry weight, and root length compared to negative and positive control groups. It was found that the applications were not effective on fruit diameter. The results show that the application of Kluyvera cyrocrescens strain IT 160 alone or in combination has a positive effect on the parameters examined in the eggplant plant and has the potential to be used as a biofertilizer.