Patlıcanda fungal solgunluk hastalığına karşı bitki gelişimini uyaran kök bakterileri ile Trichoderma türlerinin birlikte kullanım olanaklarının araştırılması
Investigation on the combined use of plant growth promoting rhizobacteria and Trichoderma species against wilt disease of eggplant
  1. Tez No: 666205
  2. Yazar: MELİS BİLGİNTURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRSEL KARACA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tez çalışmasında, biyolojik mücadele etmenlerinden Trichoderma spp. ve bitki gelişimini teşvik eden kök bakterilerinin (PGPR) tek ve birlikte kullanımlarının; patlıcanda bitki gelişimi, Fusarium oxysporum f. sp. melongenae ile Verticillium dahliae'nin neden olduğu solgunluk hastalık şiddeti ve savunmayla ilişkili enzimler (peroksidaz, polifenol oksidaz, fenilalanine amonyum liyaz ve β-1,3 glukanaz) üzerine etkileri araştırılmıştır. Batı Akdeniz bölgesinde açıkta patlıcan yetiştiriciliği yapılan alanlardan alınan bitki ve toprak örneklerinden 156 bakteri ve 14 Trichoderma izolatı elde edilmiştir. In vitro ikili kültür denemelerinde altı bakteri ve yedi Trichoderma izolatı her iki patojenin gelişimini engellemiştir. Yine aynı yöntemle birlikte gelişimleri incelendiğinde ise birbiri ile uyumlu, iki bakteri (Pseudomonas koreensis ve Bacillus subtilis) ve iki Trichoderma (Trichoderma virens ve T. atroviride) izolatı in vivo denemelerde kullanılmak üzere seçilmiştir. Biyolojik mücadele etmenlerinin patojenlere karşı etkinlikleriyle ilişkili enzimlerin üretimleri de incelenmiştir. Bakteri izolatlarının üçü selülaz, dördü proteaz ve ikisi kitinaz enzim aktivitesi göstermiş ve beşinin siderofor ürettiği belirlenmiştir. Trichoderma izolatlarının enzim değerleri ise; selülaz için 108.861- 116.917 µg/ml, kitinaz için 659.524- 407.143 µg/ml ve β-1,3 glukanaz için 273.382- 291.03 µg/ml olarak ölçülmüştür. In vivo denemeler ise; biyolojik mücadele etmenlerinin tek ve kombinasyon uygulamalarının, patojenlerin neden olduğu solgunluk hastalık şiddetini azaltarak bitki gelişim parametrelerinde ve bitkilerdeki dayanıklılıkla ilişkili enzimlerin aktivitelerinde artışa neden olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, effects of single and combined applications of biocontrol agents Trichoderma spp. and plant growth promoting rhizobacteria (PGPR) on growth, wilt disease severity caused by Fusarium oxysporum f. sp. melongenae and Verticillium dahliae and plant defense related enzymes (peroxidase, polyphenol oxidase, phenylalanine ammonium lyase and β-1,3 glucanase) of eggplant were investigated. From the plant and soil samples taken from the eggplant cultivation fields of West Mediterranean region, 156 bacteria and 14 Trichoderma isolates were obtained. In vitro dual culture experiments showed that six bacteria and seven Trichoderma isolates inhibited the growth of two pathogens. By using similar dual culture experiments performed to determine the growth of biocontrol agents together, two bacteria (P. koreensis and B. subtilis) and two Trichoderma (T. virens and T. atroviride) isolates compatible with each other were selected for in vivo trials. Enzymatic activities of the biocontrol agents related with their antagonistic effects against pathogens were also investigated. It was found that three PGPR isolates had cellulase activity, while four had protease and two had chitinase activity and five bacteria isolates produced siderophores. Enzyme values obtained by Trichoderma isolates were between 108.861-116.917 µg/ml for cellulase, 659.524-407.143 µg/ml for chitinase, and 273.382- 291.03 µg/ml for β-1,3 glucanase. In vivo experiments showed that single or combined use of biocontrol agents decreased the severity of wilt disease caused by the pathogens, and caused increase of plant growth parameters and activities of plant defense related enzymes.